Kahve Makinesi Bir Ayrıcalıktır

0
447
görüntülenme
Kahve Makinesi Bir Ayrıcalıktır
Kahve Makinesi Bir Ayrıcalıktır

Öyle sanıyoruz ki tüm dünyada en fazla tüketilen sıcak içecek kahvedir ve kahve kültürünün 1500 yıla yaklaşan bir tarihi vardır. Kahve makinesi ise ilk olarak 1900’lü yılların başında kullanılan bir araçtır. Kahve makineleri ilk olarak Kuzey Avrupa’da el yardımı ile kullanılabilen aletlerdi, fakat günümüzde artık akıllı telefonlarla kontrol edilebilen, aroması ayarlanabilen cihazlar haline geldiler.

Kahvenin tarihi ve yetiştirilme alanları

Ekvatoral bölgelerin üst kısımlarındaki yüksek ve volkanik araziler tüm dünyada kahve bitkisinin yetiştirilme alanıdır. Okyanusal iklimsel etki, volkanik toprak yapısı ve yüksek rakımlarda yetişen kahveler en lezzetli kahvelerdir. Bu özellikleri gösteren Orta Amerika’da Meksika, Honduras, Latin Amerika’da; Guatemala, Brezilya, Kolombiya, Peru, Orta Afrika’da Etiyopya, Kenya ve Orta Asya’nın güneyindeki Endonezya gibi ülkeler tipik kahve yetiştiriciliği alanlarıdır.

Kahve Makinelerinin tarihi ve evrimi

İlk kahve makineleri, 19. Yüzyılın sonunda İngiltere’de ortaya çıktı. “PlutoLamp” adı verilen ilk kahve makinesi 1897 İngiltere’de kullanıldı ve adından da anlaşılacağı üzere gaz lambasına asılı olan bir torbanın içindeki suyun ısınması ve kahve çekirdeğinin aromasını alarak süzülmesi mantığı ile çalıştı. Bu basit ve ilkel filtre kahve makinesi devam eden yıllardan Leicster’daki bir şirkete bağlanarak, sistemli hale getirildi ve satışı yapıldı.

Analog kahve makineleri 1950’li yıllara kadar hızla gelişerek evrimleştiler ve üzerinde öğütme kolu ve haznesi olan, suyu ısıtan bir ocağa ve hazneye sahip olan ve kahve hazırlama süresini 5 dakikaya kadar indiren cihazlar halini aldılar. 1950’lerin başında ilk elektrik rezistanslı kahve makinesi Saeco tarafından İtalya’da üretildi ve hızla bu makinelerin türevleri Avrupa ve Amerika’ya yayıldı.

Filtre Kahve Makineleri

Kahve aromasını en yalın biçimde almak isteyenlerin vazgeçilmezi olan filtre kahve ya da diğer bir adıyla damlatma kahve, tüm dünyada sıklıkla tüketilen bir içecek türüdür. Kağıt ya da çelik bir filtre haznesi içerisinde bulunan kahve çekirdekleri üzerinde sıcak suyun biriktirilmesi ve yavaş yavaş bir haznenin içine damlaması metodu ile üretilir.

Günümüz makinelerinin pek çoğunda çift kademeli ısıtma sistem mevcuttur. Kahve için sıcak su hazırlayan rezistansın yanı sıra damlama ünitesinin altında bulunan bir rezistansta biriken kahvenin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlamak maksadıyla belli bir süre ısı yayar. Filtre kahve makineleri, her kalite ve sınıfta üretilmektedir. Sinbo filtre kahve makinesi 180 liraya satılabilirken Delonghi Filtre kahve makinesi 3 bin liraya kadar çıkmaktadır. Elbette bu farkın oluşmasını sağlayan kullanılan teknoloji, malzeme kalitesi, tasarım ve aromalandırma, ısıtma sistemleridir.

Türk Kahve Makineleri

Kahve, Habeşistan(Etiopya) bulunduktan sonra ilk olarak Arap yarımadasına oradan da İstanbul’a getirilmiş ve İstanbul’da yaygın bir tüketim kültürüne dönüşmüş ve buradan da Avrupa’ya yayılmıştır. Kahve Osmanlı’ya 1600’lü yıllarda gelirken Avrupaya ulaşması ve Brezilya’da ilk kahvenin ekilmesi 1800’lü yıllara kadar gider.

İlk Türk kahve makinesi, Arçelik tarafından Telve ismi ile piyasaya sürülmüş olup, oldukça beğenilmiştir. 2000’li yılların başındaki ilk Arçelik Telve zamanla geliştirilerek; köpüklendirme, taşma önleme ve üç boyutlu ısıtma gibi özellikler de eklenmiştir. 2013 yılında Arçelik Telve İkili Cezveye sahip olan ve daha fazla kahve pişiren modelini üretmiştir. Arçelik Telve’nin ardından Beko Keyf, Fakir Kaave, Arzum Okka gibi Türk kahve makineleri üretilmiş ve talep görmüştür. Türk kahve makineleri ülkemizde hala en çok talep gören kahve makinesi grubudur.

Espresso Makineleri

Espresso kahve ilk olarak Avrupa’da yapılmaya aşlanan bir kahve pişirme tekniğidir. Toz haline getirilmiş kahve çekirdeklerinin basınçlı sıcak sudan geçirilmesi ile ortaya çıkan bir içecektir. Espresso daha ziyade İtalya kökenli bir kahvedir ve tüm dünyada çokça tercih edilmektedir. Espresso kahvenin Latte, Cappuccino, Machiatto, Lungo gibi türevleri de bulunur.

Tüm Espresso türevi kahveleri yapmak için Espresso makineleri kullanılır. Espresso makineleri genellikle su haznesi, basınçlandırma sistemi, barista koluna bağlı filtre haznesi ve süt köpürtücü mekanizmadan oluşurlar. Süt yoğunluğuna göre kahvelerin isimleri değişkenlik gösterse de lezzetli kahveler üretirler. En çok bilinen üretici İtalyan Saeco ve De’longhi firmalarıdır. Delonghi espresso makineleri ülkemizde de dünyada da en çok satan kahve makinelerindendir. Electrolux Espresso makinesi, Melitta Espresso makinesi de dikkat çeken modelleri ile kahve makinesi sektöründe boy göstermektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın