Dünya Çapında Efsaneleşen Festivaller

0
2292
görüntülenme
Dünya Çapında Efsaneleşen Festivaller
Dünya Çapında Efsaneleşen Festivaller

1Cannes Film Festivali

Dünyanın en iyi ilm festivalleri arasında belki de 1. sırada diyebileceğimiz Cannes Film Festivali’nin bu yıl 70.si düzenlendi. Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan bu organizasyon sinemaseverlerin büyük bir heyecanla takip ettiği etkinliklerden. Her yıl ortalama 20 ilmin yarıştığı festivalin büyük ödülü ise Altın Palmiye. Organizasyon Avrupa sineması için bir vitrin görevi teşkil etmesi ve sinemanın sanatsal yanını beslemesi nedeniyle de oldukça önemli bir yere sahip. Cannes, her yıl Mayıs ayında düzenleniyor. 2016 yılında da 11 Mayıs ile 22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivale gitmek için büyük bir davetiye bulma yarışı gerçekleştiğini söylemek mümkün. Festivalin yapıldığı ay olan Mayıs ayında şehrin ortalama 22 derece civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mutlaka yanınızda ilave bazı kıyafetler taşımanız gerekebiliyor. Yani hava bazen çok serin olabiliyor.

2Oktoberfest

Türkçe adı Ekim Festivali olan Oktoberfest, Almanya’nın Münih (Munich) şehrinde Eylül ayının sonlarına doğru başlayıp Ekim ayında devam eden 2 haftalık bir festival. Festival şehrin en önemli etkinliği. Organizasyon genellikle Theresienwiese isimli yerde gerçekleşiyor. Festivalin en önemli özelliği bira. Hatta festival belediye başkanının ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile başlamış oluyor. 2016 yılında 183’üncüsü düzenlenecek olan festival, 17 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival alanına giriş ücretsiz ancak yeme içme elbette ücretli. Festival süresince en çok bunlara para harcanıyor. Oktoberfest bahar aylarında gerçekleşse de hava soğuk olabiliyor. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Günlük ortalama hava sıcaklığı gece 4 derece, gündüz 13 derece civarında.

3Rio de Janeiro Karnavalı

Brezilya’da Rio de Janerio şehrinde gerçekleşen Rio Karnavalı, dünyanın en ünlü ve en büyük festivallerinden bir tanesi. Karnaval Brezilya’daki samba okullarının gösterişli geçiş törenleri ile biliniyor. Gerçekten de rengarenk ve bir o kadar da eğlenceli bir karnaval olan Rio, gerçekleştiği dönemde tüm dünyanın gözlerinin üstünde olduğu bir etkinlik. Karnaval her yıl Şubat-Mart aylarında gerçekleşir ve 2 hafta sürer. Festivalde bu aylarda görkemli bir gösteri ve büyük eğlencelerle gerçekleşti. Karnavalın iyatları 60 ile 1000 dolar arasında değişiyor. Şehirde karnavalın olduğu zamanlarda hava sıcaklığı 33 derece civarında oluyor. Bu nedenle gayet keyili bir festival ortamını yaşamak mümkün.

  Otobüs Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

4Tomorrowland

Dünyanın en büyük elektronik müzik festivalleri arasında önemli bir yerde bulunan Tomorrowland, aslında dünyadaki en büyük festivallerden de bir tanesi. 2005 yılından beri Belçika’nın Boom bölgesinde düzenlenen Tomorrowland Festivali, tüm dünya tarafından oldukça büyük bir önem kazanmış bir organizasyon. 2016 yılında 22 Temmuz – 24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğin bilet iyatları kapsadığı aktivitelere göre değişiklik gösterse de yaklaşık 270 Euro civarında. Festivalin gerçekleştiği tarihlerde hava sıcaklığı yaklaşık 22 derece civarında oluyor.

5Burning Man

Dünyanın en büyük müzik festivalleri arasında gösterilen bir diğer festival ise Burning Man. 1986 yılında San Francisco’daki Bakers Beach’de ilk kez gerçekleşen festival, 1990 yılından beri Nevada’daki Black Rock Desert’te yapılmaya devam ediyor. Oldukça ilginç ritüellere sahip olan Burning Man festivali, eşsiz bir ruha sahip. Festival, 2016 yılında 28 Ağustos ile 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Bilet iyatları kapsadığı aktivitelere göre yaklaşık 900 dolar civarında. Ancak bir sene öncesinden satın alırsanız yaklaşık yarı iyatına bilete sahip olabilirsiniz. Festivalin düzenleneceği tarihlerde şehirde ortalama hava sıcaklığı 35 derece civarında seyrediyor.

6Sonisphere

Dünyanın en büyük rock festivalleri arasında çok önemli bir yerde olan Sonisphere Festivali, rock müzik ve hard metal sevenler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Festival 2009 yılından beri Avrupa’da pek çok farklı ülkede düzenleniyor. Her düzenlendiği ülkede de büyük yankı uyandırıyor. Festivalin İngiltere’deki Stevenage ayağı 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşecek. Festivalin bilet iyatları yaklaşık 200 pound civarında. Organizasyonun gerçekleşeceği tarihlerde hava sıcaklığının ortalama 25 derece olacağını söylemek mümkün.

7İspanya Boğa Güreşi Festivali

İspanya’nın kuzeyindeki Pamplona şehrinde her yıl 6-14 Temmuz tarihlerinde düzenlenen San Fermin Festivali, geleneği çok eskilere dayanan bir organizasyon. Etkinlik genel olarak boğa festivali olarak biliniyor ancak başka pek çok eğlenceli aktivite de gerçekleşiyor. Her ne kadar sık sık yaralanmalar ve ciddi kazalar yaşansa da bu durum her yeni yıl katılımın biraz daha artmasına engel olmuyor. Festival bu yıl da 6 Temmuz ve 14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival ücretsiz olmakla birlikte konum ve konaklama gibi özel bölgeler için iyat ödeyebiliyorsunuz. Festivalin gerçekleşeceği tarihlerde ortalama hava sıcaklığının 35 derece olduğunu söyleyebiliriz.

  Marmara’dan Ege’ye En Güzel Kamp Alanları

8Çin Yeni Yıl Kutlaması

Çin Yeni Yıl Kutlaması Ay takvimi esas alınarak 21 Ocak ile 19 Şubat arasındaki bir tarihte düzenlenen ve oldukça eskilere dayanan bir festivaldir. Yaklaşık 2 hafta süren kutlamalar, oldukça renkli, gösterişli ve keyili bir şekilde geçer. Her yılın bir hayvanı temsil ettiği takvime göre 2016 yılı da ateş maymun yılı olarak kutlandı. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu kutlamalarda hava durumu yaklaşık 5-8 derece civarında oluyor.

9Domates Festivali

İspanya’da 70 yıldır devam eden önemli bir gelenek halini almış olan Domates Festivali, her yıl Ağustos ayının son Çarşamba gününde kutlanıyor. Etkinlik Bunol köyünde gerçekleşiyor ve tam anlamıyla bir domates savaşı olarak yapılıyor. Domatesler kamyonlarla festivale katılmak isteyenlerin toplandığı alana getiriliyor. 2016 yılında yine Ağustos ayının son Çarşamba günü gerçekleşecek olan etkinliğe ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Bu tarihlerde ülkenin oldukça sıcak ve keyili bir havaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 30 derece civarında oluyor.

Bir Cevap Yazın