Türkiye’den Muhteşem Manzaralarıyla Görülmeye Değer 10 Yer

0
823
görüntülenme
Türkiye’den Muhteşem Manzaralarıyla Görülmeye Değer 10 Yer
Türkiye’den Muhteşem Manzaralarıyla Görülmeye Değer 10 Yer

Ülkemizin neredeyse her bir noktası olağanüstü tarihi ve doğal güzelliklerle çevrili. Böyle olunca nereye gittiğiniz fark etmeksizin muhteşem manzaralarla karşılaşmanız mümkün. Ancak bazı yerler var ki herkesin en az bir kez olsun görmesi gerek. İşte, yurdumuzun baş döndüren harikalarından bazıları…

10Karagöl – Artvin

Karagöl

Artvin’in Şavşat ilçesine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan bu doğa harikası her mevsim birbirinden benzersiz manzaralar sunuyor. Yaz ve kış görüntüleri de bir o kadar güzel olan Karagöl’e özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gelirseniz mevsim değişimlerinin büyüleyici görüntüleriyle baş başa kalabilirsiniz. Gölün hemen yanında konaklamak isteyenler için küçük bir pansiyon da bulunuyor.

9Pokut Yaylası – Rize

Pokut Yaylası

Rize denince akıllara gelen ilk üç şey yeşil, doğa ve çay. Bu muhteşem üçlünün keyfini en iyi sürebileceğiniz yerlerden biri ise Pokut Yaylası. Yaz aylarında şehrin sıcağından kaçanların buluşma noktası olan yaylada olmak adeta bulutların üstünde gezmek gibi. Yükseklerde bulunan bu doğa harikasına ulaşmak için Trabzon’a uçtuktan sonra bir araba kiralayarak direksiyonu Rize’ye doğru çevirebilirsiniz.

8Gölcük Tabiat Parkı – Bolu

Gölcük Tabiat Parkı

Yedigöller gibi doğal gölleriyle adından söz ettiren Bolu’ya yolunuz düştüğünde Gölcük Tabiat Parkı’nın nefes kesen güzelliğini görmeden sakın şehirden ayrılmayın. Özellikle bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde bambaşka manzaralarla ziyaretçilerini etkileyen parkta objektifinizi nereye çevirirseniz çevirin olağanüstü fotoğraflar çekebilirsiniz.

7Pamukkale – Denizli

Pamukkale

Bölgeden çıkan kaynak sularının etkisiyle meydana gelen travertenleriyle Pamukkale de doğanın Anadolu coğrafyasına sunduğu bir hediye adeta. Her yıl yurt içinden ve dışından sayısız turisti ağırlayan Pamukkale’ye geldiğinizde hemen yanında bulunan Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz gibi yerleri de görebilir, isterseniz antik kalıntıların üstüne dolan suda yüzebilirsiniz.

6Kapadokya – Nevşehir

Kapadokya

Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi her biri kendine has özellikleriyle bilinen beldeleriyle ünlü Kapadokya’da manzaranın keyfini çıkarmak için çok sayıda yer var. Özellikle Uçhisar Kalesi bölgenin karakteristik özelliklerini yansıtan yapısıyla ve manzaraya hâkim konumuyla görülmeye değer. Tüm bu yerleri gökyüzünden izlemek isterseniz de sabah erken saatlerde havalanan balon turlarından birine katılabilir ve uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  Antalya’da Gezilecek Yerler

5Ölüdeniz – Fethiye

Ölüdeniz

Altın sarısı kumsallar, antik çağlardan kalan kentler ve turkuaz mavisi sulara açılan nefes kesici koylar… Üstelik tüm bunlara yakından bakabileceğiniz gibi metrelerce yüksekten paraşütle de atlayış yapabilirsiniz. Fethiye’nin muhteşem doğasıyla buluşmak için ise önce Dalaman’a uçmalısınız.

4Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi

Cenevizliler tarafından yaptırılan bu efsanevi kule Galata’dan Tarihi Yarımada’ya uzanan bir manzaraya sahip. Kuleye çıkmak için bazı zamanlar uzun bir sıra olabilir. Ama yukarı çıktığınızda görecekleriniz karşısında bu sırayı kesinlikle bekleye değer. Kendinizi adeta İstanbul’un çatısına çıkmış gibi hissedeceğiniz kuleden Topkapı Sarayı’nı hatta uzaklardan Adaları bile görebilirsiniz.

3Nemrut Dağı – Adıyaman

Nemrut Dağı

Geçmişte bölgede hüküm süren Kommagene Krallığı’ndan kalan heykelleriyle ülkemizde görülebilecek en ilginç yerlerden biri. Sabahları güneş henüz doğmadan yola çıkarak günün ilk ışıklarını dağdan izleyebilir ve bu arada fotoğraf makinenizi harika karelerle doldurabilirsiniz. I. Antiochos tarafından tanrılara karşı bir minnettarlık göstergesi olarak yaptırılan heykeller günümüzde de halen gizemini koruyor.

2Sümela Manastırı – Trabzon

Sümela Manastırı

Yemyeşil ormanların arasına gizlenen Karadağ’ın sar kayalıklarında inşa edilen Sümela Manastırı bu anlamda dünyanın sayılı örnekleri arasında. Tarihsel, dini ve kültürel açıdan son derece önemli olan manastır aynı zamanda manzaralarıyla da ziyaretçilerin üzerinde büyüleyici bir etki yaratıyor. İlk olarak dönemin Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında yapımına başlanan manastır ana kilise binası ile kütüphane, öğrenci odaları, mutfak, misafirhane ve şapellerden meydana geliyor. Manastırın hem iç hem de dış duvarlarını süsleyen freskler ise eski ibadethanede görülmesi gereken başlıca detaylardan.

1Boztepe – Ordu

Boztepe

Karadeniz’in doğası ile maviliğini bir arada izleme şansı sunan Boztepe de Ordu’nun ve ülkemizin karşı konulmaz doğal güzellikleri arasında mutlaka adı geçenlerden biri. Bahar aylarından yaz sonuna kadar en hareketli dönemlerini yaşayan tepede bir tarafta şehri, diğer tarafta ise Karadeniz’in sonsuz maviliğini seyrederek çay içebilir ve keyif yapabilirsiniz. Tepede bulunan sosyal tesislerden bir şeyler alarak ailece piknik yapmak ise tepenin olmazsa olmazlarından.

  Rüya Gibi Bir Tatil Deneyimi: Kiralık Villa Tatili

Kaynak: enuygun

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın