Dünyanın En Ünlü 10 Tablosu

0
2019
görüntülenme
Dünyanın En Ünlü 10 Tablosu
Dünyanın En Ünlü 10 Tablosu

Yüzyıllar boyunca birçok tablo, yetenek ve stildeki eşsiz görüntüleri nedeniyle dünya çapında tanınma sağlamıştır. Dünyanın ünlü tablolarının çoğu tuval üzerine yağlı boya çalışmalardır. Bu eserler görenlerin üzerinde kalıcı bir izlenim gösterirler. Ünlü tablolar, hırsızlık ve yaşlanma nedeniyle sürekli bir tehdit altındadır. Müzeler ve galeriler, bu başyapıtları güvende tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için gerekli sorumluluğuna sahiptir.

10Whistler’ın Annesi (Whistlers Mother)

Whistler’ın Annesi (Whistlers Mother)
Whistler’ın annesi, 1871’de James McNeill Whistler tarafından annesinin boyalı bir sandalyeye oturtulup resmedildiği bir çalışmadır. Paris‘teki Musée d’Orsay‘de sergilenmektedir.

9Belleğin Azmi (The Persistence Of Memory)

Belleğin Azmi (The Persistence Of Memory)

Görelilik Teorisi‘nden esinlendiği düşünülen eser 1931 yılında Salvador Dali tarafından yapılmıştır. Amsterdam‘daki Rijksmuseum‘da sergilenmektedir.

8Gece Devriyesi (The Night Watch)

Gece Devriyesi (The Night Watch)

Gece Devriyesi, 1642’de Rembrandt tarafından kaptanı tarafından yönlendirilen bir şehrin yükselişimi tasvir ederek yapılmış bir eserdir. Amsterdam‘daki Rijksmuseum‘da sergilenmektedir.

7Venüs’ün Doğuşu (The Birth Of Venus)

Venüs’ün Doğuşu (The Birth Of Venus)

Eser, tanrıça Venüs’ün denizden doğuşunu tasvir edip, 1480’lerin ortalarında Sandro Botticelli tarafından yapıldı. Floransa‘daki Uffizi Galerisi‘nde sergilenmektedir.

6Guernica

Guernica

Guernica, İspanyol iç savaşı sırasında İspanya’nın Guernica şehrinin bombalanmasını gösteren bir Picasso tablosudur. 1937 yılında yapılan eser, Madrid‘deki Museo Reina Sofia‘da sergilenmektedir.

5İnci Küpeli Kız (The Girl With A Pearl Earring)

İnci Küpeli Kız (The Girl With A Pearl Earring)

Resim, 1665 yılında Johannes Vermeer tarafından yapılmıştır. Kızın yüzündeki ifade anlaşılamadığı için eser Hollandalı Mona Lisa olarak düşünülür. Den Haag‘daki Mauritshuis‘de sergilenmektedir.

4Çığlık (The Scream)

Çığlık (The Scream)

1893’de Edvard Munch tarafından yapılan eser birinin çığlık attığını göstermektedir. Oslo‘daki Ulusal Galeri‘de sergilenmektedir.

3Yıldızlı Gece (The Starry Nights)

Yıldızlı Gece (The Starry Nights)

Vincent van Gogh tablosu, New York Modern Sanat Müzesi‘nde sergilenmektedir. Eser 1889 yılında yapılmış ve dönen güneşin altında Saint-Remy şehrini tasvir etmektedir.

  Kadomatsu Nedir?

2Son Akşam Yemeği (The Last Supper)

Son Akşam Yemeği (The Last Supper)

Son akşam yemeği, İsa’nın Son Akşam Yemeği’ni tasvir etmektedir. Eser 1495 ve 1498 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılmıştır. Milano‘daki Santa Maria Delle Grazie manastırı‘nda bulunmaktadır.

1Mona Lisa

Mona Lisa

Mona Lisa, 1503-1506 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılmış ve 1519 yılına kadar üzerinde çalışılmıştır. Paris‘teki Louvre müzesi‘nde sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın