Dünyanın En Gizemli ve Derin Noktası: Mariana Çukuru

0
1303
görüntülenme
Dünyanın En Gizemli ve Derin Noktası: Mariana Çukuru
Dünyanın En Gizemli ve Derin Noktası: Mariana Çukuru

Dünyanın en gizemli ve en derin noktası Mariana Çukuru hakkında her şeyi bildiğinizden emin misiniz?

Büyük Okyanus’un batısındaki Mariana Adaları’nın en büyüğü ve en güneyindeki adası olarak bilinen Guam Adası’nın güneybatısında, Japonya ve Endonezya’nın ortasında Mariana Çukuru yer almaktadır.

1951 yılında “Challenger 2” adlı gemiyle araştırma yapan bilim insanları, Mariana ve Larron takımadalarının doğusunda denize saldıkları sondanın 10 863 metreye kadar indiğini görünce burayı en derin çukur olarak varsaymışlardır.

Mariana Çukuru’nu dünyadaki en derin nokta olarak biliyoruz. Herkes Everest Dağı’nın da dünyanın en yüksek dağı olduğunu bilir. Eğer Everest Dağı’nı ters çevirip Mariana Çukuru’nun içine koysaydık açıkta daha 1 km’lik dağ katmanı kalırdı. Suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin çukurun dibine ulaşması ise yaklaşık olarak 1 saat sürer.

İlginç olan şu ki Mariana Çukuru’nun içinde hayat belirtileri vardır. Yapılan araştırmalar aşırı basınçlı ve soğuk ortamda yaşayabilen birçok mikroorganizma olduğunu bulmuşlardır. Çukurda yaşayan balık ve yengeç türleri ortaya çıkarılmıştır.

  Hidroelektrik Santralleri Nedir, Nasıl Çalışır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın