Uçakta Neden Telefonlarımızı Kapatıyoruz?

0
473
görüntülenme
Uçakta Neden Telefonlarımızı Kapatıyoruz?
Uçakta Neden Telefonlarımızı Kapatıyoruz?

Çoğu zaman uçak yolculukları sırasında büyük tartışmalar yaşanmasına sebep olan cep telefonu ve radyo sinyali yayan teknolojik aletlerin kullanımına yönelik kısıtlama, bir süre önce biraz daha yumuşatılmıştı. Kalkıştan sonra belirli irtifanın üzerine çıkan uçaklarda uçuş modu özelliği bulunan cihazlar kullanılabiliyordu.

Ama hepimizin aklında merak ettiği bir soru var. O da bu yüzyılda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan cep telefonlarını hala neden kapattığımız.

Bu durum teknoloji bağımlıları için kısa süreli uçuşlarda sıkıntılı olmasa da uzun süren uçuşlarda büyük bir sıkıntı haline gelebiliyor. Peki ya telefonu açık unutursak? Gerçekten uçak düşer mi?

Yapılan araştırmalar genelde havada sinyallerin karışmasından dolayı teknik sorunların oluşabileceğini ve bunun da olası ihtimalle uçağın düşmesiyle sonuçlanabileceğini söylüyor. Ancak bu zamana kadar cep telefonu ve teknolojik aletler sebebiyle düşen ya da kırıma uğrayan bir uçak olmadı.

Neden hava-yolu şirketleri hala yasaklıyor?

Bu yasağın altında yatan gerçek aslında yeryüzünden uzaklaşan telefonlar. Cihazlar uzaklaşmaya başlayınca akıllı baz istasyonları telefona daha güçlü sinyaller göndermeye çalışıyor ve çekim gücü artırıyor. Bu sırada oluşan sinyal artışı ise uçaktaki cihazları etkiliyor ve elektromanyetik uyumsuzluk yaşanmasına sebep oluyor. Beklentiler böyle olsa da şirketler bu konuda kesin bir bulguya rastlamış değil.

Boeing 2000 yılında sekiz test gerçekleştirmiş, uçak içi koltuklardaki kişisel prizlerin ve bu prizlere bağlanan dizüstü bilgisayar ve CD çalar gibi teknolojik aletlerin uçaklarda hiçbir olumsuzluk yaratmadığını gözlemlemiş. Aynı araştırma 16 adet cep telefonu ile de denendiğinde, uçakların kullandığı frekanslarda ve bazı cihazlarda emisyon yaşandığı gözlemlenmiş. Aynı telefonlar yerde uçuşa hazır pozisyonda bulunan bir uçakta test edildiğinde ise herhangi bir şüpheli vaka ile karşılaşılmamış.

İlerleyen yıllarda bazı özel şirketlerin ve NASA‘nın yaptığı araştırmalar da yine güçlü bir korelasyon sağlayamıyor, ancak az sayıda olayın yüksek koraleasyon içerdiği tespit edilmiş.

  Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

Kesin bir bulgu bulunmadığından da havacılıkla ilgili kural koyucular bu tehlike ihtimalini değerlendirerek her ihtimale karşı uçuş sırasında sinyal yayan teknolojik cihazların kullanımını yasaklıyor.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın