Dünyanın En Geniş Şelaleleri

0
702
görüntülenme
Dünyanın En Geniş Şelaleleri
Dünyanın En Geniş Şelaleleri

Khone Şelalesi

11.000 metre genişliğinde olan, Güney Doğu Asya’daki Khone Şelalesi, dünyanın en geniş şelalesidir. Laos ve Kamboçya sınırı boyunca uzanan Mekong Nehri, yüzlerce kanala ayrılmaktadır. Dünyanın en yüksek miktarda su üreten şelalesi olmakla beraber Khone Şelalesi, Niagara Şelaleleri’nin ürettiği suyun yaklaşık iki katı kadar suyu tek başına üretebilmektedir. Nehir boyunca binlerce adadan düşmesinden dolayı çevrede “4000 Adalar” olarak da bilinir.

Salto Para Şelalesi

Salto Para Şelalesi, Güney Amerika’nın Venezuela kentinde bulunmakta ve Caura Nehri’nin bir parçasını oluşturmaktadır. Şelale 5.600 metre genişliğindedir. Bu şelale suyunun akış hızı dakikada 3.540 m³ civarındadır. Salto Para Şelalesi hacimce Venezuela’daki en büyük şelaledir. Bu şelale, yarım ay şeklindedir ve nehrin iki parçasının bir araya geldiği yerde şekillenir. Nehrin her tarafında gür, yeşil bitki örtüsü vardır.

Chukes Kongou Şelalesi

Chukes Kongou Şelalesi, Gabon, Afrika’da bulunur. Şelale 3.200 metre genişliğindedir. Bu şelale, biyoçeşitliliği koruma amacında olan Ivindo Milli Parkı’nın içinde yer almaktadır. Bu tanınmış şelale, bölgedeki en güzel şelale olma ününü elinde tutmaktadır. Ivindo Nehri’nin bu bölgesi boyunca, zengin bir biyolojik çeşitlilikte balık türü vardır. Gabon cumhurbaşkanı, 2007 yılında, komşu bir maden sahasına su temini için şelale yerine bir baraj inşa etmeyi planladığını duyurmuştur. Fakat vatandaşlardan gelen güçlü direniş nedeniyle planlar iptal edilmiştir.

Mocona Şelaleleri

Bu eşsiz şelale Uruguay Nehri boyunca Arjantin ve Brezilya sınırında yer almaktadır. Mocona adı “her şeyi yutmak” anlamına gelir. Mocona Şelaleleri, nehre paralel olarak oluştuğu için eşsizdir, eşsiz oluşumundan ötürü çok sayıda turisti cezbetmektedir.

Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri, Kanada ve Birleşik Devletler arasındaki sınırda bulunan üç şelale için verilen addır. Özellikle, Ontario Eyaleti, Kanada ve New York Eyaleti arasındaki sınırda yer almaktadır. En küçüğünden en büyüğe doğru sıralanmış üç şelale, Bridal Veil Şelaleleri, Amerikan Şelaleleri ve  Horseshoe Şelalesi’dir.  Horseshoe Şelalesi iki ülkenin sınırında, Bridal Veil Şelaleleri ile Amerikan Şelaleleri ise ABD’de bulunmaktadır. Bu şelaleler 50 metrelik dikey bir düşüşe sahiptir ve dakikada 150 m³lük yüksek akış hızına sahip olmasıyla popülerdir. Amerikan Şelaleleri 1.200 metre genişliğinde, Horseshoe Şelaleleri 790 metre genişliğinde ve Bridal Şelalesi 17 metre genişliğindedir.

  Dünyada En Fazla Müslüman Nüfusa Sahip Ülkeler

Dünyadaki En Geniş Şelaleler

#ŞelaleGenişlikÜlke
1Chutes de Khone11.000 mLaos
2Salto Pará5.600 mVenezuela
3Salto del Guaíra4.800 mBrezilya
4Kongou Şelaleleri3.200 mGabon
5Cataratas del Iguazú2.600 mArjantin
6Saltos del Mocona2.000 mArjantin
7Salto do Urubupunga2.000 mBrezilya
8Saltos dos Patos e Maribondo2.000 mBrezilya
9Vermilion Şelaleleri1.800 mKanada
10Celilo Şelalesi1.750 mAmerika Birleşik Devletleri
11Victoria Şelalesi1.700 mZimbabwe
12Oluklar Wagenia1.350 mKongo Demokratik Cumhuriyeti
13Niagara Şelaleleri1.200 mKanada / ABD
14Inga Şelalesi910 mKongo Demokratik Cumhuriyeti
15Chutes de Livingstone700 mKongo Demokratik Cumhuriyeti

Bir Cevap Yazın