Dünyadaki En Eski Dinler Hangileridir?

0
9831
görüntülenme
Dünyadaki En Eski Dinler Hangileridir?
Dünyadaki En Eski Dinler Hangileridir?

Dinler, bazen gözle görülebilen, bazen hissedilebilen, bazense görünemeyen ve hissedilemeyen canlı cansız varlıklara inanmak üzerine kuruludurlar. Daha geniş bir ifadeyle din,  yaratıcıya (tek tanrı), yaratıcılara (birden fazla tanrı, çok  tanrı), olağanüstü varlıklara, doğasal güçlere inanma, tapınma (ibadet etme) kuramıdır.

Tarihi insanoğlunun varlığına dayanan din kelimesi yerine zaman zaman eş anlamlısı olan inanç kelimesi de kullanılır. Her ne kadar dinler tarihsel bir kronolojiyle listelenmek istenmiş olsa dahi sadece benzerlikleri açısından sınıflandırılabilmişlerdir. Bunun nedeni ise bir dinin tam başlama tarihinin bilinememesi ve dinler arası geçirgenliğin çok fazla olmasıdır.

Bu konuyla alakalı yani en eski dini belirlemeye zorlaştıran birçok tartışma bulunmaktadır. Bu tartışmaları bir kenara bırakırsak, Hinduizm tarihinin M.Ö 2300 yıllarına uzanabileceğine inanılmaktadır.

Dünyanın En Eski Dini: Hinduizm

Tarihsel olarak bakıldığında dünyanın en eski dini Hinduizm‘dir. Adından da anlaşıldığı üzere daha çok Hindistan’da inanılan bu din bir milyar mensuba sahiptir. Kurucusu ve tarihi net değildir. Reenkarnasyona inanılan dinlerden biridir. Reenkarnasyonla sınıfların değiştiğine inanılır. Yaşarken olumlu yada olumsuz her davranşın reenkarnoları etkilediğine inanılır.  Bu dine inananlara Hindu denilmektedir ve sonradan Hindu olunmaz. Bu dinde inek hayvanı kutsaldır ve kesilmezler. En eski ve kutsal kitapları Kutsal Vedalar’dır.

Dünyadaki En Eski Dinler

#DinKuruluş
1HinduizmM.Ö 2300
2Yahudilik / MusevilikM.Ö 609
3ZerdüştlükM.Ö 600
4BudizmM.Ö 563
5KonfüçyüsçülükM.Ö 551
6JainizmM.Ö 527
7ŞintoM.Ö 300
8HristiyanlıkM.S 1
9TaoizmM.S 142
10İslamM.S 570
  Popüler Dini Semboller ve Anlamları

Bir Cevap Yazın