Dünyada Öğrenilmesi En Zor Diller

0
6004
görüntülenme
Öğrenilmesi En Zor Diller
Öğrenilmesi En Zor Diller

1Çince

Çince, Çin halkı tarafından konuşulan bir dil grubudur. Bunlardan en yaygın olanı, dünyanın en çok konuşulan dili olan Mandarin’dir. Bu dili öğrenmek çok zordur çünkü esasen tonal bir dildir. Mandarin’deki her sesin dört farklı telaffuz vardır. Daha da kötüsü, dil sesteş sözcükler bakımından zengindir (kulağa aynı gelen ancak farklı anlamları olan sözcükler). Ayrıca uzun ve zengin Çin tarihi, dili deyimler ve aforizmalarla zenginleştirmiştir.

2 Arapça

Arap dili, Merkezi bir Sami dilidir. İlk olarak Demir Çağı’nda konuşulmuştur ve Arap dünyasının ortak dili haline gelmiştir. Dünya çapında yaklaşık 422 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Arapçada, çoğu harf, bir kelimenin neresine yerleştirildiklerine bağlı olarak dört farklı biçimde yazılır. Ünlülerin yazıya dahil edilmemesi, dili daha da karmaşık hale getirmektedir. Buna ek olarak, dilin konuşulduğu coğrafi bölgeye bağlı olarak birçok farklı lehçesi vardır.

3Japonca

Japonca, 125 milyondan fazla konuşmacısı olan bir Doğu Asya dilidir. Japonya’nın ulusal dilidir. Japonca yazmadan önce binlerce karakterin öğrenilmesi gerektiği gerçeğiyle dilin öğrenilmesi zorlaştırılmıştır. Ek olarak, dilin üç farklı yazı sistemi vardır: hiragana, katakana ve kanji. İşleri daha da karmaşıklaştırmak için, bu sistemlerin her birinin farklı bir alfabesi vardır.

4Korece

Kore dili, dünya çapında yaklaşık 80 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve bu da onu dünyadaki en büyük izolasyon dili haline getirmektedir(izole bir dil, yakın akrabaları olmayan bir dildir). Hem Kuzey hem de Güney Kore’nin ulusal dili ve iki Çin özerk vilayetinin resmi dilidir. Kore dilinin dil yapısı, İngilizce dahil diğer birçok dilden çok farklıdır. Örneğin Kore dilinde bir eylemi anlatırken önce özne gider, ardından nesne gelir ve sonra eylemle cümle biter. Pratik bir örnek, Korece konuşulduğunda “Kitap okudum” gibi bir cümle, “Kitapları okurum” olarak değiştirilir. Cümle yapısındaki bu değişiklik, özellikle İngilizce konuşanlar için işi zorlaştırmaktadır ve bazen kafa karıştırıcı hale getirmektedir.

  Dünya Ticaretine Yön Veren Uluslararası Bölgeler ve Kuruluşlar

5Hintçe

Hintçe, dünya çapında yaklaşık 260 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Hindistan hükümetinin resmi dilidir. Aynı zamanda Fiji’nin resmi dilidir. Hint dilinde on sesli ve 40 ünsüz vardır ve sembollerin üstündeki çubuklarla karakterize edilir. Bu dil oldukça fonetiktir. Cümle yapısı Hintçe’de özne-nesne-fiildir.

Öğrenmesi En Güç Diller

#DilDünya Çapında Konuşan Sayısı (Milyon)
1Çince1200
2Arapça221
3Japonca122
4Korece66
5Hintçe182
6Rusça144
7Vietnamca69
8Türkçe51
9Lehçe40
10Tay dili21
Paylaş

Bir Cevap Yazın