Dünyada Meydana Gelmiş Önemli Tsunami Olayları

0
1302
görüntülenme
Dünyada Meydana Gelmiş Önemli Tsunami Olayları
Dünyada Meydana Gelmiş Önemli Tsunami Olayları

Tohoku Depremi ve Tsunamisi (11 Mart 2011)

Japonya’nın kuzeydoğusundaki Honshu (Honşu) kıyıları açıklarında 24 km derinlikte ve 9 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Depremin neden olduğu bu tsunami, etkisini Japonya ve Pasifik’e komşu olan diğer ülkelerin kıyılarında da hissettirmiştir. Eldeki veriler, yaşanan deprem ve tsunami sonucu yaklaşık 30 000 insanın hayatını kaybettiğini ya da kaybolduğunu göstermektedir.

Sumatra Depremi ve Tsunamisi (26 Aralık 2004)

Hint Okyanusu’nda bulunan Sumatra Adası (Endonezya) açıklarında meydana gelen bu deprem, toplam 40 ülkede yaklaşık 230 000 insanın hayatını kaybetmesine yol açarak 21. yüzyıla damgasını vurmuştur. Depremden kaynaklanan tsunami dalgaları, 30 m yüksekliğe ulaşarak denize kıyısı bulunan ülkelerde çok ağır hasarlara yol açmıştır.

Şili Depremi ve Tsunamisi (22 Mayıs 1960)

Şili’de yaşanan depremin ardından oluşan tsunami, Pasifik Okyanusu’nda hızlı bir şekilde ilerleyerek ciddi can (yaklaşık 2000 kişi) ve mal kayıplarına neden olmuştur.

Lizbon Depremi ve Tsunamisi (1 Kasım 1755)

Atlas Okyanusu’nda meydana gelen depremin ardından oluşan tsunami, hızlı bir şekilde yayılarak çevredeki kıyı ülkelerde etkisini hissettirmiştir. Yüksekliği 20 m’ye varan dalgalar özellikle Lizbon’da (Portekiz) çok ciddi tahribata neden olmuştur. On binlerce kişinin ölümüne yol açan bu deprem ve tsunami, güç kaybeden Portekiz İmparatorluğu’nun da yıkılmasına sebep olmuştur.

Girit Depremi ve Tsunamisi (21 Temmuz 365 ve 8 Ağustos 1303)

Bu depremlerin ardından oluşan tsunamiler, özellikle Doğu Akdeniz’deki yerleşmelerde etkisini göstermiştir. Binlerce kişinin ölümüne yol açan bu afetler; Girit Adası, Mora Yarımadası (Yunanistan), Sicilya (İtalya), Kıbrıs Adası, Mısır ve Libya kıyılarında ciddi hasarlar oluşturmuştur. Bununla birlikte 14. yüzyılın başlarında Girit’te meydana gelen deprem ve tsunami Akdeniz’de gerçekleşmiş olan en yıkıcı afetler arasında gösterilmektedir. Bahsi geçen bu iki afet, Doğu Akdeniz’in sismolojik aktivitesine kanıt oluşturmakta ve yaşanabilecek tsunami tehlikesini de gün yüzüne çıkarmaktadır.

  Sis Nasıl Oluşur, Neden Genellikle Sonbaharda Görülür?

Santorini Volkan Patlaması ve Tsunamisi (MÖ 17. yy.)

Girit Adası’nın 120 km kuzeyindeki Santorini Adası’nda bulunan volkanın patlaması sonucu oluşan tsunami, başta Girit Adası olmak üzere Mısır, Kıbrıs ve Batı Anadolu’da çok ciddi tahribata yol açmıştır.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın