Jeotermal Enerji Nedir?

0
1129
görüntülenme
Jeotermal Enerji Nedir?
Jeotermal Enerji Nedir?

Jeotermal enerji doğrudan Dünyanın merkezinden gelen temiz, sürdürülebilir enerji türüdür. Jeotermal enerji bilimsel olarak dünya kaynaklı, sürdürülebilir ısı enerjisi olarak bilinmektedir. Jeotermal kelimesi yunanca kelimelerden türetilmiştir. Jeotermal enerjinin başlıca kaynakları, yeryüzü kabuğundaki kaplıcalar ve kaynar su kaynaklarıdır.

Yerin çekirdeği inanılmaz derecede sıcaktır ve sıcaklık 4000°C’ı aşmaktadır. Çekirdek ve manto ile karşılaştırıldığında, kabuğun ortalama sıcaklığı 20 santigrat derece civarındadır ve diğerlerine göre çok daha serin bir katmandır.

Kaplıcalar, insanlık tarihinde Roma döneminden kalma çok uzun bir süre lüks banyolar olarak kullanılmıştır. Daha sonra, alan ısıtması için ve ayrıca kendi kullanım alanlarına sahip olan sıcak su kaynağı için kullanılmışlardır. Jeotermal enerjinin en yeni ve tartışmasız en önemli rolü elektrik üretmektir. Bu onu, oldukça maliyetsiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağına dönüştürmüştür. Jeotermal enerjinin birincil kullanımı artık yerli ısıtma ve eğlence değil, daha çok elektrik üretimidir.

Teknolojinin Jeotermal Enerjiye Etkileri

Teknoloji her geçen yüzyıl, özellikle 20. yüzyıldan sonra hızla gelişmiştir. Bu ilerlemeler, jeotermal enerji santrallerinin büyüklüğü ve verimliliğini çok yönlü olarak geliştirmiştir. Jeolojik araştırmalar, yeryüzündeki jeotermal enerjinin, teorik olarak, tüm gezegenin enerji gereksinimlerini uzun bir süre karşılayabileceğini tespit etmiştir.

Temiz ve çevre dostu bir enerji kaynağı olmasına rağmen, jeotermal enerji kullanımı oldukça zor ve bu alana girmeye çalışan herkes için büyük bir finansal risk oluşturmaktadır. Bunun nedeni, ilk kurulum maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır.

  Yenilenebilir (Sürdürülebilir) Enerji Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

1 Yorum

Bir Cevap Yazın