Dünyada En Çok İlgi Gören 10 Spor Dalı

0
6880
görüntülenme
Dünyada En Çok İlgi Gören 10 Spor Dalı
Dünyada En Çok İlgi Gören 10 Spor Dalı

10Golf

Golf yaklaşık olarak 450 milyon taraftara sahip bir spordur ve dünyada en çok oynanan spor dalları arasında 10. sırada yer almaktadır. Özellikle Batı Avrupa, Doğu Asya ve Kuzey Amerika’da oynanan bu spor, Türkiye’de 1895 yılından bu yana oynanmaktadır. Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın farklı alanlarında bulunan deliklere, en az vuruşla topun girmesini sağlamaktır. Oyun genelde en az iki, en çok dört kişi tarafından oynanır.

9Ragbi

Listemizin 9. sırasında yer alan ve ilk olarak İngiltere çevresinde ortaya çıkan bu spor 475 milyon taraftara sahip bir spor dalıdır. Ragbi, iki takım arasında, oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan takım oyunudur. Ragbi birliği ve ragbi ligi olmak üzere farklı kurallara ve oyuncu sayısına sahip iki türü vardır.

8Beyzbol

8. sırada yer alan beyzbol bir takım oyunu olmakla beraber 500 milyonluk taraftara sahip popüler bir spordur. Beyzbol, Amerikan kökenli olup Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde fazlasıyla ilgi görmektedir. İç ve dış alan olmak üzere ayrılan beyzbol sahası, kare şeklinde oluşturulmuş bir oyun alanıdır. Dört tane kalesi olur ve sayı kalesi olarak sadece bir köşedeki kale belirlenir. 9 kişilik takımlardan oluşan beyzbol takımları, dokuz devrede karşı karşıya gelmektedir. Deplasman takım ilk hücum hakkına sahiptir. Daha sonra ev sahibi takım sırayı alır ve 9 devre bitene kadar sırayla hücum hakkı tanınır.

7Basketbol

Basketbol 825 milyonluk geniş bir kitleye sahip bir takım oyunudur. Basketbol 1891 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde çalışan bir beden eğitimi öğretmeni tarafından bulunan ve birçok kurala sahip olan bir oyundur. Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak suretiyle, on ikişer, onar veya sekizer dakikalık dört periyottan oluşan maçı kazanmaya çalışır.

  Dünyanın En İyi Sağlık Merkezlerine Ev Sahipliği Yapan Ülkeler

6Masa Tenisi

Dünyada en çok oynanan spor dalları arasında 6. sırada yer alan masa tenisi 875 milyon taraftara sahiptir. Masa tenisi, iki veya dört oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur. Özellikle Güney Kore, İsveç ve Çin’de ilgi odağıdır.

5Voleybol

Voleybol yaklaşık olarak 900 milyon taraftara sahip bir spordur. İlk olarak, Amerikan vatandaşı olan William Morgan tarafından 1895 yılında bulunmuştur. Morgan, bu oyunu basketboldan daha az fiziksel temas gerektiren bir oyun oluşturmak üzere basketbol, beyzbol, tenis ve hentbolun bazı özelliklerini harmanlayarak ortaya koymuştur. Voleybol, bir file ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği bir spordur.

4Tenis

Tenis 1 milyar taraftara sahip dünyada en çok oynanan spor dalları arasında 4. sırada yer almaktadır. İki veya dört kişilik oynanan bir spor olan tenisin sahasını kort adı verilen dikdörtgen bir alan oluşturmaktadır. Çıkış tarihi 1873 olan tenis, İngiliz Walter C. Wingfield tarafından ilk kez oynanmıştır. Daha sonra Avustralya ve Kanada’da popülerliğine devam etmiştir.

3Çim Hokeyi

2 milyar taraftara sahip çim hokeyi sporu dünyada en çok oynanan sporlardan biridir. Çim hokeyinde  amaç küçük sert bir topu, ucu kıvrık bir sopayla sürerek karşı takımın kale­sine sokmak ve gol atmaktır. En fazla gol atan takım maçı kazanır. Oyun 25’er dakikalık iki devreden oluşur.

2Kriket

Kriket 2.5 milyar taraftara sahiptir. 11 kişilik iki takımdan oluşan bir saha oyunu olan kriket oldukça eğlendirici bir aktivitedir. İlk defa İngiltere‘de oynanmış olan kriketin, futbol ile benzer yönleri vardır. Bu spor dalında da top, karşı takımın kalesine gönderilmeye çalışılmaktadır.

  Dünyadaki Tüm Nükleer Bombaları Aynı Anda Patlatsaydık Ne Olurdu?

1Futbol

4 milyar taraftarıyla futbol dünyanın en çok oynanan sporudur. İlk çıkış yeri tam olarak bilinmemekle birlikte Avrupa ve Amerika kıtalarında diğer kıtalara oranla daha fazla rağbet görmektedir. Futbol, 11’er kişilik iki takım arasında oynanır. Oyundaki temel amaç rakibin savunduğu kaleye gol atmaktır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın