Uludağ Kayak Merkezi İle İlgili Bilenmesi Gerekenler

0
518
görüntülenme

Uludağ’ın Konumu ve Tarihi

Kış turizmin uğrak yeri olan Uludağ, Bursa il sınırları içinde yer almaktadır. 2.500 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, antik çağda Olympos adıyla anılırdı. Daha sonra Roma dönemi ile birlikte Keşiş dağı olarak değiştirildi. O dönemlerde Hristiyan keşişlerinin merkezi olmuştu. Osmanlı egemenliği Bursa’yı alarak, Türk nüfusunun oraya yerleşmesini sağladı.

İlk başkent olan Bursa’da Türk halkının artmasıyla birlikte Hristiyan keşişler kaçmaya başladı. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 1925 yılında da buraya şimdiki adı olan Uludağ ismi verildi. Marmara bölgesinin en yüksek dağı olma ünvanını elinde bulunduran Uludağ, tam olarak 2.543 metre yüksekliğindedir.

Uludağ’da Gidilecek Yerler ve Aktiviteler

Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan ve kış turizmin vazgeçilmezi olan Uludağ, doğa sporları içinde 1 numaralı tercih durumundadır. Bu şöhreti almak öyle kolay olmadı. 1933 yılında ilk otel inşa edildi. Böylece bu bölge kış sporları için ilk adımı atmış oldu. 1963 yılında ise sporun daha aktif olması ve zirveye çıkmanın kolaylaştırılması için Teleferik yapıldı. Bununla birlikte sadece sporcuların değil, yerli ve yabancı pek çok misafiri de ağırlar oldu.

Şu anda bölgede 15 tanesi özel olmak üzere toplam 27 tane konaklama tesisi bulunuyor. Telesiyejlerin ve teleskilerin ( kayak takımları ile tepeye çekilme ) yapılmasıyla herkesçe beğenilir oldu. Öyle ki mevsiminde gidildiğinde iğne atacak yer bulmanız çok zordur.

Kış sporlardan vakit bulundukça bitki ve hayvan çeşitleriyle dolu olan Uludağ Milli Parkı, bölgenin zirve noktasında bulunuyor. Zirve noktasından canlı mobese izlemek için https://www.canlimobese.com/uludag-canli-kamera-izle/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Kaynak: Canlimobese.com

Uludağ’da yaylaların olduğu yerlerde kamp kurulabilir. Çobankaya yaylası bu konuda mutlak görülmesi gereken yerlerdendir. Softaboğan ve Aras şelaleri de mutlaka ziyaret edilmesi gereklidir. Gölleriyle de meşhur olan dağ, kilimli buzlu ve aynalı göllerini de bünyesinde bulunduruyor.

Uludağ’da Yenilecek Yöresel Yemekler

Bursa denildiğinde akla ilk İskender kebap gelir. O yaylaların ve dağların muhteşem havası etlere de yansımıştır. Uludağ’a çıkan ziyaretçiler dağ manzarası eşliğinde çeşitli restoranlarda başta İskender kebap olmak üzere köfte çeşitleri ile birlikte yöresel ve dünya lezzetlerini de tercih edebilirler.

Uludağ, çok uğrak bir kış tatil yeri olduğu için ciddi anlamda konaklama yerleri açılmıştır. Bu sebeple yemek konusunda alternatifleriniz o bölge için genelde oteller ile sınırlıdır. Eğer daha farklı mekanlar ve salaş yerler ararsanız, tepeye çıkarken ya da Bursa ilçelerinde pek çok restoran bulunmaktadır. İnanın her biri birbirinden güzel ve kaliteli hizmet anlayışına sahiptir. Oraya gidip, İskender kebap, İnegöl köfte, oğmaç çorbası, ciğer sarması, köpoğlu salatası ve kemalpaşa tatlıları gibi o yöreyle özdeşlemiş yiyecekleri mutlaka deneyin. Gelin şimdi bu yörenin meşhur tatlarının yapıldığı bazı noktalara bakalım.

-Le Chalet Yazıcı

Le Chalet Uludağ’da 24 suit odaya sahip butik bir oteldir. Alakart ve açık büfe tercihleri yer almaktadır. Çok fazla seçenek imkanı sunmuyorlar. Ancak yörenin meşhur yemeklerini tadabilirsiniz. Konumu itibari ile kayak pistlerinin önünde bulunmasıyla çokça müşteri ağırlıyor. Alakart bölümünde sucuk ekmek, ızgara ve büfe tarzı yiyecekler gibi pizza, hamburger çeşitlerini bulabilirsiniz. Tatlı ve alkollü içecek seçenekleri de mevcuttur.

-Ağaoğlu My Resort

Uludağ bölgesinde yer alan oteller arasında en zengin menüye sahip yerdir. 700 kişiye aynı anda hizmet verebilen bir restorandı mevcut. Kebap türleri ve dünya mutfağından lezzetleri sunuyor. Soğan dolması ve pazı dolması gibi yöresel zeytinyağı tatlarına sahiptir. Ancak burada dışarıdan giriş bulunmamaktadır. Sadece otel müşterilerine hizmet veriliyor. Kuzu Tandır, barbekü günleri gibi özel günler yaparak müşterilerin beğenisini kazanıyor. Geceleri ben çok acıkıyorum diyenler için mantı ve çorba servisleri de yapılıyor.

-Karinna Hotel Restoran

Uludağ ikinci bölge diye adlandırılan kısımda bulunuyor. Dünya mutfağından çeşitler ile zengin bir menüye sahip. Otel müşterileri yanı sıra günü birlik gelen misafirlerde buraya girip yemek yiyebiliyor. Izgara, zeytinyağlı, deniz ürünleri gibi pek çok seçenek sunuyor. Fiyat bakımından zirveye yakışır bir şekilde bölge ortalaması fiyatlarındadır.

-Şelale Çam Restoran

Kestel ilçesi Derekızık bölgesi saitabat şelalesi yakınında bulunan bu eşsiz mekânda tüm dünyadan soyutlanmış gibi hissedeceksiniz. Özellikle güveçte balık enfes bir tada sahiptir. Doğanın içinde, şelalenin o huzurlu sesiyle birlikte iştahınız çokça açılacağı için biraz dikkat etmelisiniz.

Hediyelik Eşya Alımı

Uludağ, pek çok yerden milyonlarca misafiri ağırlamaktadır. Ancak hediyelik eşya olayına girmemiştir. Bu sebeple eğer sevdiklerinize hediyelik eşya alacaksanız şehre ya da bazı otellerde bulunan küçük dükkanlara uğramanız gerekecektir.

Eğer Uludağ’a gittiyseniz mutlaka Bursa kapalı çarşıya uğrayıp öyle geri dönün. Bursa’nın meşhur ipek şalları, tekstil ürünü, ipek kumaşları, süs eşyası, takı, magnet gibi pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Antikacılar çarşısı da gidilip görülmesi gereken yerlerdendir ki orada da hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Oradan da ayakkabıcılar çarşısında da ufak bir gezinti yapıp, birbirinden güzel ayakkabı modelleri bulabilirsiniz. Ev hediyesi olarak bursa havlusu alınabilir. Bursa yöresinin en meşhur olan yiyeceklerinin başında kestane ve şeftali geliyor. Bunları sadece mevsiminde bulup alabilirsiniz. Ama, kestane şekeri, kestane ezmesi ve kestane reçeli gibi ürünleri yıl boyunca temin edebilirsiniz.

Hangi Mevsim Gidilir ve Nerede Kalınır?

Uludağ tabi ki kış mevsiminde tercih edilmelidir. Kayak yapmanın keyfini doyasıya yaşayacağınız bir yerdir. Bu yüzden en ideal zaman kış mevsimidir. Dağ havası almak için diğer mevsimlerde de tercih edilebilir. Yaylarında piknikler yapılabilir. Kasım ve Mart ayları arasında ciddi kar yağışları görülür. Uzun süre soğuk hava ile mücadele edilir.

Uludağ bölgesinde özel ve kamu olmak üzere 27 konaklama tesisi bulunuyor. Her biri bölgeye yakışır şekilde hizmet sunmak gayretindeler. Bütçeye uygun olarak ismiyle kendisini ispatlamış otellerde kalabileceğiniz gibi biraz daha uygun olması bakımından küçük butik otelleri de tercih edebilirsiniz. Zaten buradaki asıl amaç kar ve kayak olduğu için oda seçeneklerine çok bakmayız. Sadece yemek kalitesi ve fiyat performansına dikkat etmeniz gerekir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın