Avşa Adasına Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

0
841
görüntülenme
Avşa Adasına Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
Avşa Adasına Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Marmara Bölgesi’nin en güzel adalarından biri olan Avşa adası İstanbul’a yakın olması sebebiyle tatil severlerin son zamanlardaki gözdesi haline geldi. Adeta bir tatil cenneti olan Avşa’da adanın kendi bağlarında üretilen özel bir şarabın tadına bakma fırsatınıda buluyorsunuz. Gerek aileler gerekse gençler için uygun bir tatil yeri olan Avşa’da sahilde gezebilir birçok yemek seçeneği arasından istediğinizi yiyebilir tatilinizin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Avşa Adasının Gezilecek Yerleri

Avşa adasına gitmeyi düşünüyorsanız gezmeniz gereken önemli 3 yer olduğunu düşünüyoruz.

Manastır: İsterseniz yürüyerek isterseniz taksiyle gidip görebileceğiniz manastırın kalıntıları günümüze kadar dayandı. Uzmanlar, Hagios Georgos adlı bu manastırın içinde 80 kadar oda olduğu söylüyor. Bölgedeki meşhur papaz okulunun kalıntılarını da dilerseniz görebilirsiniz.

Tarihi Çınaraltı: Koca bir çınar ağacında güneşin sıcağından kaçtığınızı hayal edin. Çınarın gölgesinde serinlerken bir yandanda yorgunluk kahvenizi içebilirsiniz. Onca geçen yıllara rağmen hala ayakta duran Tarihi Çınaraltı İskele Meydanına yakın bir yerde bulunuyor.

Şarap Fabrikaları: Bortaçina ve Büyülübağ adlı şarap fabrikaları adanın kendine has şarabını üretiminde başı çekiyor. Birçok üzüm bağı bulunan adada özel üretilen şarapları fabrikada bile tadabilirsiniz.

Avşa Adasında görebileceğiniz birkaç farklı yer ise şöyle:

Mavikoy

Çınaraltı Koyu

Kumtur

Gece Hayatı

Gece hayatı sevenler içinde birçok fırsat vaadeden Avşa adası’nda isterseniz sahilde bulunan barlarda eğlenebilir isterseniz adanın arkasında kalan ve bambaşka bir dünya olarak gözüken diskolar sokağında eğlenmeyi tercih edebilirsiniz. Sabahlar olmasın diyorsanız önerebileceğimiz birkaç yer var Tanz Disco ve Gece kulübü, Club Liatris ve Avşa Arena.

Avşa’da ne Yenir?

Buraya kadar geldik ama burada nerde yemek yenir güvenilir hangi mekanlar var bilmiyoruz diyorsanız o konuda da sizlere bilgi veriyoruz. Sahil şeridinde bulunan kafelerde açık büfe kahvaltı veya kahvaltı tabağı seçeneklerinden birini seçerek kahvaltı öğününü aradan çıkarabilir. Öğle yemeğiniz için restoranlarda kumpir döner iskender gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Ama akşam yemeği için kesinlikle taze pişirilmiş balıklardan yemenizi öneriyoruz.

Avşa’da nerede konaklayabilirim?

Günübirlik değil de tatil amaçlı birkaç günlüğüne geldiyseniz nerede kalabilirim diye dert edinmenize gerek yok. Kolaylıkla kiralanan daireler, pansiyon ve otel bulabilirsiniz ki zaten adaya ulaştığınız anda sizi misafir etmek için birçok firma sıraya girecektir.

Avşa’ya Nasıl Gidebilirim?

Tatil severlerin İstanbul’a yakınlığı sebebiyle tercih ettiği Avşa Adasına İDO ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Aracınızı da adaya götürebilirsiniz. Seferler Yenikapı ve Bostancı’dan kalkıyor ve 4 saat sürüyor. Ek olarak Balıkesir’e bağlı olan adaya Tekirdağ Akport limanından araçlı sefer yapan vapurlar bulunuyor ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Şehir içi ulaşım ise genellikle minibüsler vasıtasıyla sağlanıyor. Minibüse binmem diyorsanız bisiklet kiralayıp istediğiniz yere yine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biz sizler için Avşa’yı böyle anlatabildik giderseniz beğeneceğinizi düşünüyor iyi tatiller diliyoruz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın