İngilizce Konuşmayı Geliştirmek için Harika 5 Yöntem

0
404
görüntülenme

Günümüzde, dünyanın yaklaşık %20’sinin İngilizce konuştuğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle insanlar birbirleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için İngilizce konuşma becerilerini geliştirebilecekleri çeşitli yöntemlere başvurmuştur. İngilizce konuşma nasıl geliştirilir? Zor görünebilir ancak etkili yöntemler ile pratik yaparak kısa sürede İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek, daha kolay seyahat etmekten daha fazla insanla iletişim kurabilmeye ve hatta daha profesyonel iş alanlarında çalışabilmenize olanak tanır. İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek, çeşitli İngilizce eğitim programları da dahil olmak üzere dünyanın en iyi kurumlarında yüksek öğrenim görebileceğiniz anlamına gelmektedir. Peki İngilizce konuşma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? İngilizce konuşma geliştirme metotları nelerdir? BukyTalk ekibi olarak bu yazımızda, konu ile ilgili merak edilen tüm bilgileri sizler ile paylaşacağız.

İngilizce Konuşma Nasıl Geliştirilir?

İngilizce öğrenirken, her çeşit aksana sahip kişiler ile konuşmak zorunda kalabilirsiniz. Eğitim gördüğünüz kurumdaki yetkililer ve yakın çevrenizdeki insanlar gibi pek çok kişi ile konuşarak farklı aksanlara aşina olabilirsiniz. Bu nedenle, İngilizce konuşurken kendinizi rahat hissetmeniz oldukça önemlidir.  İngilizce konuşma geliştirmek; dinleme, yazma ve okuma becerilerinizi geliştirebileceğiniz şekilde pratik yapabileceğiniz bir dil becerisidir.

İşte BukyTalk ekibinin sizler için hazırladığı İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirebileceğiniz 5 harika yöntem!

1- Bol Bol Kelime Ezberleyin!

Dil öğrenmek ile ilgilenen pek çok insan, dili etkili bir şekilde öğrenmek için en temel unsurlardan biri olan kelime ezberleme çalışmalarını düzenli olarak yapması gerektiğini bilir. Düzenli olarak yeni kelimeler öğrenmeye çalışmak ve kelime dağarcığınızı geliştirmek için pratik yapmak kısa süre içerisinde İngilizce konuşma becerilerinizi de geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kelime ezberlemek için çeşitli çalışmalar yapmanız gerekir. Örneğin, anlamını bilmediğiniz bir kelime duyduğunuzda veya gördüğünüzde, o kelimenin yalnızca anlamına bakmanız sizin için yeterli olmayacaktır. Bu kelimeyi bir kelime defterine not almanız gerekir. Kelimeyi defterinize yazdıktan sonra o kelimenin anlamını, kullanıldığı bağlamı ve gerekirse nasıl telaffuz edildiğini de defterinize not almanız gerekir.  Defterinize not aldığınız bu kelimeyi belirli aralıklar ile tekrarlamanız oldukça önemlidir. Kelimeleri aralıklı tekrar yöntemi ile tekrarlayarak hafızanızda kalıcı olmasını sağlayabilir; kelimenin konuşma sırasında direkt aklınıza gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

2- Sürekli Dinleme Yapın!

Düzenli olarak dinleme çalışmaları yapmak dinleme becerilerinizi geliştirdiği kadar konuşma becerilerinizi de geliştirir. Konuşmak için yeni kelimeler öğrenmeniz gerekir. Düzenli olarak film veya dizi izlemek, müzik dinlemek, radyo ve podcast dinlemek kısacası düzenli olarak dinleme çalışması yapmanız oldukça önemlidir. Bu çalışmalar hem dinlediğinizi daha iyi anlamanıza hem de karşılıklı diyaloglarda hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Dinleme çalışmaları yaparken, yeni kelimeler not alın ve bu kelimelerin eş anlamlılarını da araştırın. Bu şekilde tek bir kelime üzerinden birçok farklı kelime öğrenebilirsiniz.

3- Grammar’e Takılmayın!

Bir dli oluşturan temel faktörler o dilin dilbilgisi yapısı gramer kuralları ve kelimelerdir ancak İngilizce konuşma becerilerimizi geliştirmek için gramer kurallarını kusursuz bir şekilde bilmemiz gerekmez. İngilizce dizi ve filmleri izlediğinizde göreceksiniz belli başlı temel cümle yapılarını ve İngilizce zaman yapılarını bilmek etkili bir şekilde İngilizce konuşabilmek için yeterlidir.

Konuşma dilinde karşınızdaki kişi sizin Past Perfect Tense veya Past Continuous Tense kullanımını tercih ederek hangi zamandan bahsetmek istediğinizi düşünmez. Gramer İngilizcenizi geliştirmeniz için çok önemlidir ancak etkili İngilizce konuşmak için gramer bilgisi, daha geri planda kalan bir tekniktir.

4- Kendinizi İngilizceye Maruz Bırakın!

Günlük hayatta sürekli olarak dilbilgisi öğrenmek ve biçimsel yöntemler kullanmak, İngilizce konuşmanızı geliştirme açısından oldukça önemlidir. Bu durum, İngilizceyi yaşam tarzınız haline getirmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri İngilizce olarak yapmanız, dil gelişiminize büyük katkı sağlayacaktır. Günümüzde internet, üzerinden İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak etkili uygulamalar mevcuttur. Teknoloji, İngilizceyi günlük olarak hayatınızın bir parçası haline getirmenize yardımcı olacaktır. Sürekli kendi kendinize İngilizce konuşmaya çalışın ve kendinizi İngilizce düşünmeye zorlayın.

5- BukyTalk’u Deneyin!

BukyTalk uzman kadrosu ile dil seviyenize özel online seanslar ve paketler sunmaktadır. BukyTalk, online eğitim seanslarına katılan tüm katılımcıların kendi dil seviyelerine paralel olarak oluşturduğu seanslar ile İngilizce konuşma pratiği yapmanıza yardımcı olur. Sizin dil seviyenize uygun paketi seçmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya eğitim seanslarımız hakkında detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın