Barselona’da Nerelere Gidilir? (Barselona Gezi Rehberi)

0
643
görüntülenme
Barselona Gezi Rehberi
Barselona Gezi Rehberi

İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barselona aynı zamanda da İspanya’nın ikinci büyük kentidir.

Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımının ana merkezlerinden biri olan Barselona’da gidilmesi gereken yerleri sizin için derledik.

Gezilecek Yerler

La Sagrada Famillia

La Sagrada Famillia
La Sagrada Famillia

Gaudi’nin en popüler eserlerinden biri olan La Sagrada Familia, UNESCO dünya mirası sit alanı olarak kabul ediliyor. 1882 yılında yapımına başlanılan ve hala inşası sürmekte olan bu devasa katedrali görmeden Barselona’yı terk etmeyin.

Dış çevresinde bulunan ince detaylardan iç atmosferinin büyüsüne kapılmamak mümkün değil. En popüler turistik yerlerden biri olan katedrale gitmeden önce online rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Casa Batlló

Casa Batlló
Casa Batlló

Gaudi’nin başyapıtlarından biri olarak görülen Casa Batlló kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Batlló ailesi için Gaudi tarafından tasarlanan binayı gezerken teknolojiden de yararlanılmış.

Binanın içinde numaralandırılmış yerlere cihazınızı tutuğunuz zaman sizlere evin mobilyalarına kadar gösteren bir simülatör eşlik ediyor.

Park Güell

Park Güell
Park Güell

Gaudi’nin masal diyarı olan Park Güell, kendine özel olan mozaik deseniyle, doğasıyla, dolambaçlı yollarıyla doğayla iç içe olan bir park. Parkın çeşitli bölümleri bulunmakta. Buna bağlı olarak da bilet fiyatları değişiklik gösteriyor. Parkın yapımı 14 yıl sürerken içersinde Gaudi’nin müzesi de bulunmakta.

Tibidabo

Tibidabo
Tibidabo

Barselona’nın en yüksel tepelerinden biri olan Tibidabo’da Barselona’yı ayaklar altına seren bir manzaraya sahip. Geniş bir alanda bulunan Tibidabo Parkı’nın içinde lunapark, park ve devasa bir kilise bulunuyor.

Camp Nou

Camp Nou
Camp Nou

Futbol severleri de unutmadık! FC Barcelona’nın 1957 yılından beri top koşturduğu stadyum, aynı zamanda İspanya’nın en büyük stadı.

La Rambla

La Rambla
La Rambla

Barselona’nın en kalabalık caddelerinden biri olan La Rambla’da ister hediyelik eşya alın ister küçük kafelerde oturup Barselona’nın keşfini çıkarın. La Rambla caddesinin paralelinde bulunan Plaça Reial mola vermek için en uygun yerlerden biri. Küçük meydanın çevrelediği kafeler sayesinde gezintinize küçük bir mola verebilirsiniz.

  Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Flamenko Geceleri

Flamenko Geceleri
Flamenko Geceleri

İspanya’nın geleneksel dansı olan flamenko aslında Endülüs bölgesinin kültürüdür. La Rambla caddesi üzerinden bulunan flamenko  gecelerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Barselona Sahili

Barselona Sahili
Barselona Sahili

Yaz aylarında kalabalık olmanın ötesine geçen sahil, her daim kalabalık olan yerlerden biri. İsterseniz sahil kenarlarında bulunan kafelerde denizin keyfini çıkarın isterseniz aldığınız yemeklerle sahilde kumların üzerine serilin.

Kültür ve Sanat

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi
Picasso Müzesi

İspanya’nın en ünlü sanatçılarından olan Picasso‘nun, müzede 3,500’den fazla eser yer almaktadır. Picasso’nun her dönemine ait eserlerin bulunduğu müze için internetten bilet almak en doğru karar olur.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi
Barselona Çağdaş Sanat Müzesi

1959 yılında kurulan müze çeşitli dönemlerde farklı sanatçılara yer veriyor. Geniş bir alanda bulunan müzenin kapasitesi ortalama 23 sergiye ev sahipliği yapabiliyor.

Yeme ve İçme

İspanya’nın kendine özgü yiyecekleri arasında; Tapas, Paella’yı önerirken deniz mahsulleri konusunda Barselona’nın da iddialı olduğunu söylemeden geçemeyiz.

İçecekleri için de İspanya’ya özgü olan Sangria‘nın bu güne kadar denediğiniz Sangria’lardan çok farklı olduğunu gönül rahatlıyla söylerken, Granizado ve Orxata’yı da meşrubatlar için önerebiliriz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın