Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

0
4905
görüntülenme
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Eğer Ay olmasaydı, Dünya’da yalnızca Güneş nedeniyle gelgit olacaktı. Dolayısıyla günler zamanla yine uzayacak fakat bu uzama şimdikine göre çok daha yavaş olacaktı. Yapılan hesaplamalar, eğer Ay olmasaydı günümüzde gün uzunluğunun yaklaşık olarak 8 saat civarında olacağını ortaya koymaktadır. Başka bir deyişle, Dünya kendi ekseni etrafında bugünküne göre yaklaşık olarak 3 kat daha hızlı dönecekti.

Bir gezegenin kendi ekseni etrafında daha hızlı dönmesi yüzeyindeki rüzgarların daha şiddetli esmesine yol açabilirdi. Bu nedenle, Ay olmasaydı yeryüzünde doğu batı yönlü rüzgarlar çok daha şiddetli, hava, kara ve denizler arasındaki ısı değişimi de daha hızlı olurdu.

Ay’ın Dünya üzerindeki bir başka etkisi de Güneş’ten gelen ışığı yansıtarak Dünya’nın aydınlanmasına ve bir miktar ısınmasına katkıda bulunmasıdır. Bu nedenle, eğer Ay olmasaydı geceler daha karanlık ve yeryüzü bugünkünden biraz daha soğuk olurdu.

Ayrıca, Ay uzay boşluğunda gezen göktaşlarına karşı bir kalkan vazifesini de görmektedir. Eğer Ay olmasaydı, Dünya yüzeyine daha fazla göktaşı düşebilirdi.

  Uzaya Çıkmanın İnsan Yaşamına Etkileri
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın