Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

0
1088
görüntülenme
Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?
Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Rengarenk renk seçenekleri ve muhteşem estetik görüntüleri ile orkide bitkileri ev ve ofis ortamında vazgeçilmez çiçeklerin başında geliyor. Görünüşleri ile görenleri cezp etse de bakımı çok da kolay olmayan bir bitkidir.

Orkideler tür ve cinslerine göre farklılık gösterse de bakımları hemen hemen aynıdır. Beyoğlu çiçekçi gibi birçok çiçekçi de bulunabilen orkideler, doğru bakıldığında etrafa albenili bir görüntü sergilemektedir.

Orkide Bulunduğu Yere Alıştırılmalı

Orkide bakımının önceliklerinden birisi orkidenin yeridir. Eğer orkide yerini beğenirse bir anda serpilir ve çiçeklenebilir ancak yerini sevmeyen orkide bir anda kuruyup solabilir.

Orkidelerin güney ve batı cephelerine yönelik durmaları en sağlıklısı olacaktır. Güney ve batı cephelerinde orkide yeteri kadar güneş ışığı alacağından yaprakları zeytin yeşili rengini alacaktır ve sağlıklı olduğunu gösterecektir.

Orkidenin bulunduğu yerde güneş ışıkları doğrudan gelmemelidir. Güneş ışıklarının geldiği yerde orkidenin tül arkasında olarak güneş ışığını tül arkasından alması en doğrusu olacaktır.

Orkidenin yaprakları zeytin yeşili rengindeyse orkide yeteri kadar sağlıklı ışık alıyor demektir. Ancak orkidenin yaprakları koyu yeşil renkteyse orkidenin yeteri kadar ışık almadığının göstergesidir.

Yeterli Oda Sıcaklığı Sağlanmalı

Orkide bakımını dikkat edilmesi gereken hususlarından birisi de ideal oda sıcaklığıdır. Orkidenin bakıldığı ortamda gündüz sıcaklığının 23 derece, gece sıcaklığının ise 18 derece olması orkidenin sağlığı için yeterli olacaktır.

Orkide yeni yerine alıştıktan sonra oda sıcaklığının önemi azalacaktır. Yerine alışan ve yerini seven orkide, ortamın sıcaklık değişimlerinden çok fazla etkilenmemektedir.

Doğru Sulama İle Orkide Bakımı

Orkidenin ne kadar suya ihtiyacı olduğu saksısına göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla da orkide bakımında kesin olarak sulama aralığı vermek doğru değildir. Yaz aylarında orkide daha sık sulama isterken kış aylarında biraz daha az suya ihtiyaç duyar.

Çiçekli olan orkidelerin yukarıdan sulama yöntemi doğru değildir. Aksine suyun içine orkide saksısı oturtularak orkide sulanmalı ve orkidenin suyu emmesi sağlanmalıdır. Ayrıca tuz oranı düşük su kullanılmalıdır. Sudaki yüksek orandaki tuz, orkide çiçeklerine büyük zararlar verebilir.

Orkide henüz çiçek açmamış ise yukarıdan sulama yaparak toprağın tamamen ıslanması sağlanarak orkide sulaması yapılabilir. Bu hususların hepsi Beyoğlu çiçekçi gibi Taksim çiçekçi gibi tüm çiçekçilerden alınan orkideler için geçerlidir.

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın