Avrupa’daki Başlıca Nehirler

0
1293
görüntülenme
Lüksemburg
Avrupa'nın Başlıca Nehirleri

1Tuna Nehri

Tuna Nehri’nin uzunluğu yaklaşık 2.850 km’dir ve Avrupa kıtasındaki en uzun ikinci nehir olarak kabul edilmektedir. Almanya’nın Kara Orman bölgesindeki Alman kasabası Donaueschingen yakınlarında, Brigach ve Breg nehirlerinin birleştiği noktada yükselir. Nehir, Almanya, Avusturya, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovakya, Ukrayna ve Moldova gibi 10 Avrupa ülkesinden geçerek, orta ve güneydoğu Avrupa’nın büyük bölümlerinden geçmektedir. Tuna nehrinin Lech, Isar, Inn, Enns, Rába, Drava, Mlava vb. Dahil olmak üzere birçok kolu vardır. Tuna Nehri sonunda Tuna Deltası yoluyla Karadeniz’e akmaktadır.

Tuna Nehri, Avrupa kıtasındaki en önemli ticari su yollarından biri olarak hizmet vermekte ve sularını paylaşan 10 ülke için önemli bir içme suyu, hidroelektrik enerji üretimi, sulama, balıkçılık ve denizcilik kaynağı görevi görmektedir. 171 km uzunluğundaki Ren-Main-Tuna Kanalı, Tuna Nehri’ni Kuzey Denizi’ne bağlamaktadır.

2Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri yaklaşık 2.200 km uzunluğa sahiptir ve Avrupa’nın dördüncü en uzun nehridir. Rusya’nın Smolensk kenti yakınlarında bulunan Valdai Tepeleri’nden kaynaklanmaktadır. Nehir daha sonra Karadeniz’e boşalmadan önce Rusya Federasyonu’nun batı kısmı ile Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın Avrupa ülkeleri boyunca güney yönünde akmaktadır. Dinyeper Nehri’nin 32.000’den fazla kolu olduğu tahmin edilmektedir. Bu kollardan bazıları Berezina, Bilozerka, Drut, Desna, Prypiat, Sozh, Myareya, Samara, Sula ve Vyazma’dır.

3Don Nehri

Don Nehri yaklaşık 1.870 km uzunluğa sahiptir ve Avrupa’nın beşinci en uzun nehridir. Kaynağı, Novomoskovsk şehri yakınlarındaki Rus Tula eyaletidir. Daha sonra güneydoğu yönünde Volga nehrine doğru akmakta, ancak aniden batıya dönerek Azak Denizi’ndeki Taganrog Körfezi’ne katılmaktadır. Don Nehri’nin bazı kolları arasında Chir, Seversky Donets, Chyornaya Kalitva, Krasivaya Mecha, Khopyor ve Medveditsa bulunur. 101 km uzunluğundaki Lenin Volga-Don Nakliye Kanalı, Don Nehri ile Volga Nehri’ni birbirine bağlamaktadır.

4Elbe Nehri

Elbe Nehri yaklaşık 1.112 km uzunluğa sahiptir ve Polonya ile Çek Cumhuriyeti arasındaki sınırın yakınında bulunan Krkonose Dağları’nın güney kısmından başlamaktadır. Daha sonra Çek Cumhuriyeti’nin kuzeybatı kesiminde Bohemya’dan akmakta, doğu tarafından Almanya’ya doğru ilerlemekte ve sonunda Cuxhaven kasabası yakınlarındaki Kuzey Denizi’ne boşalmaktadır. Elbe Nehri’nin bazı önemli kolları Saale, Mulde, Ohre, Vltava, Schwarze Elster, Havel ve Alster’dir.

  Kayaç Nedir, Kayaç Türleri Nelerdir?

5Loire Nehri

Loire Nehri’nin uzunluğu yaklaşık 1.006 km’dir ve Fransa’nın en uzun nehri olarak kabul edilmektedir. Fransa’nın Ardéche bölgesinde bulunan Cévennes sıradağlarındaki Massif Central’ın eteklerinden yükselir. Daha sonra Fransa’nın kuzey ve batı bölgeleri boyunca akar ve sonunda Biscay Körfezi’ne boşalır. Loire nehrinin ana kollarından bazıları Erdre, Nièvre, Maine, Cher, Vienne, Sèvre Nantaise, Allier ve Indre’dir. Fransa’nın en büyük ormanı olarak kabul edilen Orléans Ormanı, Loire nehri vadisinin orta kesiminde yer alan, 94.480 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Loire Nehri havzasında yaklaşık 164 kuş türü ve 57 balık türü bulunmaktadır.

6Oder Nehri

Oder Nehri yaklaşık 840 km uzunluğa sahiptir ve Polonya’nın ikinci en uzun nehridir. Doğu Çek Cumhuriyeti’nin engebeli dağlarından başlar ve Polonya ile Almanya arasında bir sınır oluşturur. Nehrin ana kolu Szczecin Lagünü’ne boşalmakta ve diğer üç kolu olan Peene, Świna ve Dziwna Baltık Denizi’ne akmaktadır.

7Po Nehri

Po Nehri yaklaşık olarak 652 km uzunluğa sahiptir ve İtalya’nın en uzun nehridir. Cottian Alpleri’nin üst kesimlerinden yükselir ve İtalya’nın kuzey kesimi boyunca batıdan doğuya akar ve sonunda Adriyatik Denizi’ne boşalmaktadır. Po Nehri, Cremona, Milano, Ferrara, Piacenza ve Torino gibi birçok büyük İtalyan kentinden geçmektedir. Ülkede büyük sanayi merkezleri olarak hizmet veren Milano ve Torino şehirleri, Po Nehri’nin sularını endüstriyel amaçlarla kullanmaktadır. Nehir, Rotaldo, Pellice, Grana del Monferrato, Nure, Adda, Chisola ve Dora Riparia gibi toplam 141 kol tarafından beslenmektedir.

8Ren Nehri

Ren Nehri’nin uzunluğu yaklaşık 1.230 km’dir ve İsviçre’nin Graubünden Kantonu’ndaki İsviçre Alpleri’nin güneydoğu kesiminden başlamaktadır. Nehir daha sonra büyük Ren Vadisi boyunca kuzeye doğru akar ve İsviçre ile Lihtenştayn arasındaki uluslararası sınırı ve daha sonra İsviçre ile Avusturya arasındaki sınırı oluşturur. Avusturya’da nehir Konstanz Gölü’ne akmaktadır. Nehir daha sonra Yüksek Ren olarak gölden batıya doğru akmakta ve İsviçre’nin Almanya ile kuzeydoğu sınırını oluşturmaktadır. Nehir daha sonra 22 m’nin üzerine düşmekte ve daha sonra Ren Şelalesi olarak bilinmektedir. İsviçre’nin Basel şehrinde nehir kuzeye doğru dönmekte ve Yukarı Ren olarak anılmaktadır. Nehrin bu kısmı, Almanya ile Fransa arasındaki sınırı oluşturur. Daha sonra Ren, üç kola (Rhine-Meuse-Scheldt) bölündüğü Hollanda’ya akmakta ve son olarak Kuzey Denizi’ne boşalmaktadır. Ren nehrinin bazı önemli kolları arasında Aare, Tamina, Moselle, Erft, Rein da Tuma, Plessur, Rotach ve Wiese bulunur. Ren nehri boyunca yer alan başlıca şehirler arasında Düsseldorf, Basel, Rotterdam, Köln ve Strazburg bulunmaktadır.

  Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

9Rhône Nehri

Rhône Nehri yaklaşık 813 km uzunluğa sahiptir ve kaynağı İsviçre Alpleri’ndeki Rhône Buzulu’dur. Bu hızlı akan nehir, Cenevre Gölü’nün doğu ucuna akmakta ve ardından Fransa’nın güneydoğu kesimi boyunca güneye doğru hareket etmektedir. Akdeniz’e boşalmadan önce, Rhône nehri Fransız şehri Arles’de Büyük Rhône ve Küçük Rhône olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır.

10Shannon Nehri

Shannon Nehri, yaklaşık 360,5 km uzunluğa sahiptir ve İrlanda Cumhuriyeti’nin en uzun nehridir. Cuilcagh Dağı’nın eteklerinde küçük bir havuz olan Shannon Pot’tan yükselmektedir. Nehir daha sonra bir dizi göl boyunca güneye doğru akmakta ve sonunda Shannon Halici yoluyla Atlantik Okyanusu’na akmak için batıya dönmektedir. Nehir, İrlanda’nın toplam kara alanının yaklaşık beşte birini kaplayan devasa Shannon Nehri Havzasında yer alan 11 İrlanda ilçesinden geçmektedir.

11Tagus Nehri

Tagus Nehri yaklaşık 1.007 km uzunluğundadır ve İber Yarımadası’nın en uzun nehridir. Kaynağı, İspanya’nın doğu kesimindeki Montes Universales sıradağlarıdır ve ülke genelinde batıya doğru akmaktadır. Daha sonra Portekiz’e doğru ilerlemekte ve Portekiz’in başkenti Lizbon yakınlarındaki Atlantik Okyanusu’na boşalmadan önce güneybatı yönünde akmaktadır. Tagus nehrinin başlıca kolları arasında Gallo, Alberche, Jarama, Alagón, Algodor, Guadiela, Ibor ve Almonte bulunur.

12Volga Nehri

Volga Nehri yaklaşık 3.531 km uzunluğundadır ve Avrupa kıtasındaki en uzun nehirdir. Volga, aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun Ulusal Nehri olarak da kabul edilmektedir. Valdai Tepeleri’nden başlayarak Rusya’nın orta kısmından Hazar Denizi’ne doğru akmaktadır. Volga Nehri, aralarında Sura, Oka, Vetluga ve Kama olmak üzere çok sayıda kol tarafından beslenmektedir. Sovyet yönetimi sırasında, Volga Nehri üzerine birçok hidroelektrik rezervuarı inşa edilmiştir. Bu rezervuarlardan bazıları Volgograd, Saratov, Uglich, Gorky ve Cheboksary’dir.

İçerik Tablosu

Bir Cevap Yazın