Antik Roma’da Sosyal Yaşam

0
646
görüntülenme
Antik Roma’da Sosyal Yaşam
Antik Roma’da Sosyal Yaşam

Dünyanın en eski medeniyeti olan Roma’nın yerlileri, her açıdan olduğu gibi sosyal yaşam açısından da oldukça zengindi.

Eski Roma çok fazla tarihi eser barındıran bir yerdir. Oranın en ünlü yapılarından biri Kolezyum’dur. Eskiden Kolezyum bir arena, yani insanların birbirleriyle veya aslanlar ile savaştıkları bir yermiş. Bazen de burada hayvanlar savaştırılırmış. Hayvanları özellikle aç bırakırmışlar ki savaş zamanı gelince karşısındakine daha güçlü bir şekilde saldırabilsinler. O dönemde bu gösterileri izlemek Eski Romalılar için sosyal bir aktiviteymiş. Kolezyum’un orijinal hali mermermiş ama sonra her yeri tuğlalarla kaplanmış çünkü çok büyük bir deprem olmuş ve Kolezyum’a zarar gelmiş. Ayrıca Kolezyum’un gerçek adı Flavianus Anfitiyatrosu’ymuş.

Tabii sadece Kolezyum yok! Mesela Roma Forum’u var. Çok güzel bir yer! Çok eski bir yer. Orada insanların eski ama yıkılmış evleri var ama o aralar evleri o kadar güçlü yapıyorlarmış ki hâlâ o evlerin duvarları duruyor çünkü evleri taş ya da mermerden yapıyorlarmış. Bir düşünsenize, o evlerin çatılarını taş ile nasıl tutturmuş olabilirler?

Eski Roma’da şimdiki gibi İtalyanca konuşuyorlardı. Eski Roma kalıntılarını Akdeniz Bölgesi’nin belli yerlerinde hala gözlemleyebilir, tarihi yerleri gezebilirsiniz.

  Zorunlu Bir Göç: Hocalı Katliamı
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın