Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

0
259
görüntülenme

Varis, insanlarda genellikle bacak bölgelerinde görülen toplardamar genişlemesine verilen addır. Görünüm olarak dışa doğru damar bölgelerinin kabarmasına sebebiyet vererek hoşnutsuz bir görünüm yaratmasının yanı sıra önemli bir sağlık sorunudur. Toplardamarların içerisinde kanın kalbe kadar tek yönde hareket etmesini sağlamakta olan ve kanın ayaklara doğru geri akmasını engellemek için var olan kapakçıklar mevcuttur. Çeşitli sebebiyetler ile hasar gören kapakçıklar işlevlerini tam olarak yerine getiremediğinde kanın bacaklarda toplanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple varisler ortaya çıkmaktadır. Varis bacak toplardamarlarının yeşil, mavi ya da mor renklerine dönüşmesi ve damarların genişleyip uzayarak kıvrımlı bir hale dönüşmesidir. Varis bir sağlık sorunu olup varis tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler kullanılarak varis tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi ile varis tedavisinde de farklı yöntemler ortaya çıktığı gibi ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri günümüzde daha sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi hastanın bu tedavilerin ardından uzun yatış dönemi yaşamaması ve gündelik hayatlarına daha çabuk dönmelerini sağlamak ile birlikte deri üzerinde herhangi bir ameliyat izinin kalması gibi estetik açıdan da engel teşkil etmemektedir. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ele alınacak olursa en çok duyulan yöntemlerden biri lazerdir. Lazer varis tedavisi, varis tedavilerinin en küçük birimidir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Genellikle kılcal damarların tedavi edilmesi için kullanılmakta olup iğne giremeyecek kadar ince damarları tedavi edebilmek açısından oldukça önemlidir. Lazer tedavisinde özel bir jel sürülerek uygulanan tedavide lazer ışınları 80 ile 130 derecelik ısıları taşıyarak yapılmakta olup sürülen jel sayesinde ağrı ve yanma hissi yaşanmaz. Radyo frekans varis tedavisi kılcal varisler ve kısmen orta kalınlığa sahip damar genişlemesinde kullanılmakta olan radyo frekans radyo dalgaları ile sağlanmaktadır. İğneye benzer bir ucun varis olan bölgeye dokundurularak uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir.

  Çevre Dostu Bosch Termoteknoloji'den Kombi Almanız İçin 6 Neden

Köpükle varis tedavisi damar içinden gerçekleştirilen bir işlem olup damar genişlemesi için var olan ilaç ve hava karışımı ile elde edilen köpüğün damar içine doldurulması ile gerçekleştirilip anında etki gösteren bir tedavi işlemidir. İğne girecek kadar kalınlığa sahip olan tüm varislerin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi için www.fbm.com.tr adresinden randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın