Notre Dame Katedrali

0
1964
görüntülenme
Notre Dame Katedrali - Paris, Fransa
Notre Dame Katedrali - Paris, Fransa

Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa’da bulunan görkemli bir Katolik Katedrali’dir. Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından biridir. Yükselen yapıları ve Gotik mimari yapısı son derece güzeldir.

Notre Dame Katedrali’nin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ’dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali’nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.

Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali’nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, ‘Taçların Tacı’ ve bir ‘Kutsal çivi’ de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.

Turizm

Notre Dame Katedrali, Fransa’da ikonik bir turistik mekandır. Katedralin muazzam dini, tarihi ve kültürel önemi vardır. Çoğu kişi, muhteşem mimari tasarımları nedeniyle Notre Dame Katedrali’ni ziyaret eder. Tarih sevenler ve arkeologlar, Fransız tarihi hakkında bilgi edinmek için Katedrali aynı derecede ziyaret etmektedirler. Ayrıca Hıristiyan turistler için popüler bir yerdir.

Önemli Etkinlikler

16 Aralık 1431’de İngiltere Kralı Henry VI, Notre Dame Katedrali’nde Fransa Kralı’nı taçlandırdı. O zamanlar sadece on yaşındaydı. 18 Ağustos 1572’de, Henri Navarre ile eşi Margaret Katedral’in dışında evlendi. Henry kilisenin içinde evlenemediği anlamına gelen protestan biriydi. Zengin Fransız yazar Victor Hugo, 1831’de ünlü romanı “Notre Dame’in Kıvırtması “nı yayımladı. Kitap Notre Dame Katedraline dayanıyor.

Tehditler ve Koruma Çabaları

Notre Dame Katedrali varolduğu yıllar boyunca önemli zarar görmüştür. 1548’de isyancı gruplar, Katedral’deki heykelleri ve diğer eserleri imha ederek eşyaların putperest olduklarını iddia etmiştir. 17. yüzyılda Kral Louis XIV, binayı modernize etme girişiminde bulunarak Katedralin yapılarına çeşitli değişiklikler düzenledi. İşlem sırasında kemer ve vitray pencereleri yok edildi. Restorasyon çabaları, mimar Eugène Viollet-le-Duc ve Jean-Baptiste-Antoine liderliğinde 1845’te başladı. Daha sonra büyük bir restorasyon programı 1991 yılında eski heykelleri onarmak ve hasar gören yapıları yeniden yapılandırmak suretiyle başladı.

  Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan şehir: Elbistan
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın