Altın Ne İçin Kullanılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

0
1309
görüntülenme
Altın Ne İçin Kullanılır, Kullanım Alanları Nelerdir?
Altın Ne İçin Kullanılır, Kullanım Alanları Nelerdir?
Altın parlak, yumuşak, sünek, yoğun, dövülebilir ve hafif kırmızımsı sarı bir metaldir. Normal şartlar altında genellikle katıdır. Altın, diğer doğal olarak oluşan minerallerden daha faydalıdır. Kullanışlılığı, sayısız benzersiz özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Altın elektriği iletir, tabakalara veya tellere dönüştürülebilir, diğer metallerle iyi alaşımlar yapabilir ve kararmaz. Altın ayrıca kolayca eritilebilir ve çok sayıda ayrıntılı formata dönüştürülebilir.

Altının Kullanım Alanları

Altının Kullanım Alanları
Altının Kullanım Alanları

Takı ve Mücevherat

Altın yüzyıllardır takı ve dekoratif objeler yapmak için kullanılmıştır. Akarsular boyunca toplanan altın külçelerinin kullanımı çok kolaydı ve muhtemelen insanlar tarafından kullanılan ilk metallerdi. Şu anda, kuyumculukta büyük bir oranda geri dönüştürülmüş altın kullanılmaktadır. Her yıl kullanılan altının %78’inden fazlası mücevher yapımında kullanılıyor. Altınını mükemmel kılan özel özelliklerinden bazıları arasında popüler rengi, yüksek parlaklığı, herhangi bir şekle sokulma kabiliyeti ve diğerleri arasında lekelenme direnci bulunur. Altın yumuşaktır; bu nedenle diğer metallerle alaşımlıdır. Bu metalin alaşımlanması rengini değiştirir. Bakır (%9), gümüş (%16) ve altın (%75) alaşımı sarı altındır. Beyaz altın paladyum (%17), bakır (%4), gümüş (%4) ve altın (%75) içerir. Saf altın her zaman “24K” olarak işaretlenir.

Finans

Arzı sınırlı olması ve değeri yüksek olması nedeniyle altın, çok uzun bir süredir döviz alış verişinde kullanılmaktadır. Antik çağda gümüş ve altın parçaları kullanılarak işlemler yapıldı. Altının bir değişim aracı olarak bilinen ilk kullanımı, 6.000 yıl öncesine dayanıyor. Dolar da dahil olmak üzere erken basılan kâğıt paranın bir kısmı altın tarafından desteklenmiştir.

Tıbbi Kullanım

Altın, kanser gibi bazı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılır. Bazı radyoaktif altın izotopları, belirli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olmak için dokulara genellikle implante edilir. Altın ayrıca lagoftalmi tedavi etmek için de kullanılır (bireyin gözlerini tamamen kapamama durumu). Lagoftalmi, üst göz kapaklarına az miktarda altın enjekte edilerek iyileştirilir. Altın, göz kapağının ağırlığını arttırır ve yerçekimi gözün tamamen kapanmasını sağlar. Romatoid artriti iyileştirmek için zayıf bir ototiyoglukoz veya sodyum ototiyomat çözeltisi kullanılır. Bir koloidal altın çözeltisi, vücuttan geçerken izlenen bir beta yayıcı olarak enjekte edilebilir.

  Evrendeki En Küçük Şey Nedir?

Altının Diğer Kullanım Alanları

Altın alaşımları, ortodontik cihazlar, köprüler, kuronlar ve dolgular gibi çeşitli dişçilik aletleri yapmak için kullanılır, çünkü kimyasal olarak inert, kullanımı kolay ve alerjik değildir. Bilgisayar ana kartına bellek yongaları ve mikroişlemciler monte edilirken kullanılan kenar konektörlerinde biraz altın bulunur. Ayrıca iklim kontrollü kasalar ve binalar için özel gözlük üretilirken kullanılır. Altın varak da denen altın tabakalar, çerçevelerin, mobilyaların ve hatta binaların düz olmayan yüzeylerine uygulanır.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın