2050 Yılına Kadar Yaşanması Muhtemel Olaylar

2
2143
görüntülenme
2050 Yılına Kadar Yaşanacak Olaylar
2050 Yılına Kadar Yaşanacak Olaylar

Birçoğumuzun da muhtemelen bildiği gibi geleceği tahmin etmek çok zor bir iştir ve bu gelecek olacağını tahmin edemediğimiz olaylar tarafından değiştirilebilir. Fakat biz hala elimizdekilerle kendimize göre olan en mantıklı tahminleri yapmakta özgürüz.

Bunu akılda tutarak, büyük olasılıkla 2050 yılından önce gerçekleşmesi muhtemel iple çekebileceğiniz olaylar:

Bu yıldan itibaren yani 2018’de Büyük Okyanus’ta Yeni Kaledonya ve Boungainville adında iki yeni ülke ortaya çıkacak çünkü bunlar, sırasıyla Fransa ve Papua Yeni Gine’den referandum ile ayrılacaklar. FIFA Dünya Kupası Rusya’da düzenlenecek.

2019 yılında Bileşik Krallık, Avrupa Birliğinden resmi olarak ayrılacak ve FIFA Kadınlar Dünya Kupası Fransa’da düzenlenecek.

Sonraki yıl olan 2020 de oldukça hareketli geçecek. Suudi Arabistan’da Cidde kulesi tamamlanacak ve 1 kilometre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olacak. Yaz Olimpiyatları Tokyo’da düzenlenecek. Bigelow Aerospace şirketi aynı anda altı çok zengin ziyaretçiyi ağırlayabilecek bir uzay otelinin inşaasına başlayacak. NASA Hubble Uzay Teleskobundan önemli ölçüde daha güçlü olan James Webb Teleskobunu yörüngeye yerleştirecek.

2021 yılında Hindistan’ın ilk insanlı uzay aracını fırlatması bekleniyor, bu yılı takip eden 2022’de Çin kendilerinin ilk uzay istasyonu inşasını planlıyor. Bununla beraber, FIFA Dünya Kupası’na Katar bir kez daha ev sahipliği yapacak ve Kış Olimpiyatları Çin’in Pekin kentinde düzenlenecek.

2023 yılında ABD’nin mevcut telif hakları yasası kapsamında Mickey Mouse’un ilk çizgi filmlerinin haklarının süresi dolacak.

Ancak 2024 yılı daha da hareketli bir yıl olacak. SpaceX şirketi görünüşe göre gelecekteki insanlı uzay yolculuklarına hazırlık olacak ilk kargo roketini Mars’a fırlatmayı planlıyor Aynı yılda Uluslararası Uzay İstasyonu muhtemelen finansman dışı kalacak ve sonuç olarak yetkisi alınacak. ancak bu 2028’e ertelenebilir. Nihayet bu yıl Kuzey Almanya ve Danimarka’nın Kopenhag şehri doğrudan demir yolu ve hızlı tren ulaşım hattını içeren Fenmarn Kemeri tamamlanmış olacak.

  Dünyadaki En Derin Göl: Baykal Gölü

2025 yılında dev Macellan Teleskobu’nun tamamlanması planlanıyor ve bu, zamanının en büyük gözlemevi olacak, Hubble Uzay Teleskobu’ndan 10 kat iyi çözünürlük gücüne sahip olacak. Bunlara ek olarak Birleşik Krallık kömür santrallerini tamamıyla kullanımdan kaldırmış olacak.

2026 yılında SpaceX’in, her şey planlandığı gibi giderse ilk insanlı uzay aracını Mars’a göndermesine şahit olacağız. Ayrıca bu yılda Nasa’nın bir asteroide insanlı bir uzay uçusu planı var ve Katalan Katedrali Sagrada Familia’nın inşası da sonunda tamamlanmış olacak. Bu destansı kilisenin inşası 1882 yılında başladı, yani tamamlanması tam 144 yıl sürdü.

2027 yılında, yani bu videoyu 2017 yılında izliyorsanız bundan 10 sene sonra önceki yıl uzaya fırlatılan SpaceX mürettebatı, sonunda hedeflerine ulaşacak. Bu demek oluyor ki bu yıl insanların ilk defa Mars’a ayak basmasına şahit olabiliriz. Ayrıca Elvis Presley’nin ölümünü takip eden 50 yıl için mühürlenmesine karar verilen ayrıntılı otopsi raporu nihayet bu yıl halka açıklanacak.

2028 Yaz Olimpiyatları’na Kaliforniya’nın Los Angeles şehri ev sahipliği yapacak.

2029’u izleyen 10 yılın sonuna doğru San Francisco ve Los Angeles şehirleri yüksek hızlı tren ile bağlanacak. Bu demiryolu insanları bir şehirden diğerine sadece 2 saat 20 dakikada götürebilecek.

Ancak 2030’lu yıllara geldiğimizde hepimiz için ilginç bir on yıl geçireceğiz. Bu on yılın bir noktasına NASA Mars’a kendi insanlı yolculuğunu başlatmayı planlıyor. Yani eğer SpaceX 2027’de başarısız olursa NASA muhtemelen Kızıl Gezegen’e ilk insanları bu yıllarda indirecek. Ayrıca Çin de kendi insanlı uzay araçlarını bu 10 yıl içinde Ay’a fırlatmayı planlıyor. Rusya da 2031 yılında kendi kozmonotlarını Ay’a göndermeyi planlıyor.

2036 yılına geçersek Breakthrough Starshot adlı belki de yaklaşan en iddialı uzay projesine şahit olacağız. Çok detaya inmeden anlatmamız gerekirse Dünya’ya en yakın ikinci yıldız olan Alpha Centauri yıldız sistemine ufak uzay araçları yollamayı içeriyor. Bu yıldız sistemindeki Proxima Centauri B isimli gezegen yaşanabilir bir kuşakta yer almakta ve belki de bir uzaylı yaşama ev sahipliği yapmakta. Bu küçük gemiler umuyoruz ki 2036’da uzaya gönderilirse ancak 20-30 yıl sonra sisteme girecekler ve bu gizemli gezegenin ayrıntılı fotoğraflarını çekebilecekler. 2037 yılında kuzey kutbunda buz olmayan bir yaz yaşayabiliriz ve 2040’a kadar Fransa’da tüm benzinli ve dizel araçların satışı tamamıyla yasaklanacak.

  Ülkeler ve Bayrakları

2042 yılında Dünya nüfusu muhtemelen 9 milyona ulaşacak. Amerika’daki Avrupa kökenli kişiler ise bu yıl ilk kez ABD içinde bir azınlık grubu haline gelecekler. Muhtemelen dünyanın 1 numaralı trilyonerinin gelişini de göreceğiz.

2044 yılında J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit dahil tüm eserleri kamu malına dönüşecek.

2045 ünlü fütürist Ray Kurzweil’a göre teknolojik aykırılığın tahmini yılıdır. Yani yapay zekanın insan zekasını aşacağı bir yıl olabilir demektir. Bu da toplumda muazzam ve öngörülemeyen değişikliklere neden olabilir.

2048’de Antarktika Antlaşması yeniden gözden geçirilecek ve bu da madencilik ve petrol endüstrilerinin ilk kez kıtada açılmasına yol açabilir.

Ve nihayetinde 2050 yılına varacağız. Bu tarihe kadar Amazon yağmur ormanlarının yarısı büyük olasılıkla yok olacak. Dünya nüfusunun %70’i şehirlerde yaşıyor olacak. Küresel nüfusun yaklaşık yarısının temiz içme suyuna erişimi olmayabilir. Dünyadaki ortalama yaşam süresi 76 yıl olabilir ve İnsanlardan bile daha akıllı olacak süper-akıllı yapay zekalar olacak. Sürücüsüz arabalar muhtemelen çok yaygın olacak. Yüzlerce hatta binlerce insan Mars’ta yaşıyor ve çalışıyor olacak. Gelecekte hem korkulacak hem de heyecanlanacak şeyler olabilir.

Öyleyse şimdi elimizden geldiğince sıkı çalışalım ki geleceğimizi hayal ettiğimiz en iyi şekle getirebilelim.

Paylaş

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın