Yurt Dışı Eğitimde Ülke Tercihi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
434
görüntülenme
Yurt Dışı Eğitimde Ülke Tercihi
Yurt Dışı Eğitimde Ülke Tercihi

Yurt dışında eğitim denilince en az 7 kaliteli alternatif birbirini kovalıyor. Bunların çoğu Avrupa bölgesindedir ki bu normaldir çünkü hayat standartları ve eğitim kalitesi en yüksek kıtaların başında Avrupa gelmektedir.

Araştırmadan düşünülünce İngiltere’de eğitim ile Fransa’da eğitim arasında pek de fark yokmuş gibi gelebilir fakat arada büyük farklar bulunmaktadır. Yurt dışı eğitimde kendi kıstaslarınıza uygunluk gözetebilmek için bilmeniz gerekenler var.

Eğitim almak istediğiniz üniversitenin Melbourne Üniversite’si olduğunu düşünelim. Akademik başarıları var, üniversite eğitimi için uygun iklimi olan bir coğrafyada. Ancak ulaşım uçakla gitseniz dahi 28 saat sürüyor. Gördüğünüz gibi 2 kere düşünmenizi gerektirecek bir mesele çıkıyor ortaya.

Bakacak olursak;

  • Almanya: 2 saat
  • Fransa: 2 saat
  • İngiltere: 3 saat
  • İspanya: 3 saat
  • Portekiz: 4 saat
  • Hollanda: 3 saat

Görüldüğü gibi ülkemizden önde gelen Avrupa ülkelerine uçuş süreleri çok uygundur. Bölgemizden, Avrupa’nın tercih edilme oranının yüksek olmasında bu uçuş saatlerinin de etkisi de göz ardı edilemez.

Ülkelerin Parasal Gücü

Bu çok çok önemlidir. Örneğin ABD doları ile Avustralya doları arasında 2 kat fark vardır. ABD doları bizim paramıza göre daha değerlidir. Yani ülkemizden götüreceğiniz paranın ABD’de edeceği değer çok düşüktür ancak Avustralya için çok ifadesini kullanamayız.

Gittiğiniz ülkede çalışacaksanız bu durum lehinize dönebilir. Çünkü ABD dolarının ülkemizdeki ederi yüksek olacaktır ve eğitim sonrası birikmiş paranız olacaktır.

Yine Avrupa’ya bakınca, ABD doları dahi geride kalıyor. EURO’nun gücü TL karşısında ABD dolarından bile daha fazla.

Ancak dediğimiz gibi, gittiğiniz ülkede çalışacaksanız bu durum sizi ilgilendirmiyor olacaktır. Çünkü içine entegre olduğunuz sistem size dezavantaj sağlamayacaktır.

Almanya’da Eğitim İle İngiltere’de Eğitim Arasındaki Fark

Avrupa’nın her ülkesini aynıymış gibi düşünme yanılgısına düşmemelisiniz. Örneğin,Almanya’da eğitim görecekseniz hem İngilizce hem Almanca bilmeniz beklenebilir. Bir makine mühendisi Almanya’da eğitim gördüğü takdirde bu iki dili mutlaka bilmelidir.

  Rüya Gibi Bir Tatil Deneyimi: Kiralık Villa Tatili

Almanya milliyetçi bir ülkedir.Türkler konusunda daha önceden oluşmuş yargıları vardır fakat eğitim ortamında herkesin belli bir kalitesi olduğu için bu sorun olmayacaktır. Mühendisliği makine alanında Almanya önde gelen bir ülkedir.

Örneğin Londra,güneşli günün az olduğu bir ülkedir. İlginç gelebilir ama moralinizi ve hayat kalitenizi etkileyecektir bu. Aynı zamanda İngiltere fazla yağış alır fakat soğuk değildir. İngiltere çok yüksek kaliteye sahip okullara sahip ve burada eğitim alan kişinin İngilizcesi en yüksek kaliteye ulaşır,gerçek telaffuzları öğrenir.

İngiltere,dışarıdan gelecek öğrenciler için dünyanın en zor ülkelerinden biridir çünkü Sterlin çok güçlü bir para birimidir ve İngiltere’de ürünler pahalıdır.

Ayrıca araya sıkıştıralım: Fransa,İngilizce konusunda geridir. Almanya’da İngilizce ile herkesle anlaşabilecekken Fransa’da Fransızca daha da bir şarttır.

Ülkelerin Huzur Ve Güvenlik Ortamı

Yeni Zelanda ve Kanada bu konuda zirveyi oynuyor. ABD bu konuda iyi değil ki zaten ABD sıkca haberlere konu oluyor öğrenci katliamlarıyla.

Özellikle Müslüman öğrenciler bu konuda biraz daha sıkıntılı çünkü Avrupa’nın tarihsel açıdan bakışından gelen bir olumsuz yargı mevcut.

Eğitim Sonrası İş İmkanları

Araştırdığınızda, hiçbir üniversitenin iş konusunda garanti veremediğini,öğrencilerle yapılan röportajlarda pek de olumlu ifadeler kullanmadıklarını göreceksiniz. Kural yine aynı,kendini geliştiren kişiye bakılıyor. En iyi üniversitelerden mezun olanlar tabii ki avantajlı fakat bu yeterli görülmüyor ve öğrenciler İngiltere’de bile iş konusunda şikayet ediyor.

Ülkeler ve Lisans Süreleri

Yine önemli bir konu. Lisans eğitim süreleri her ülkede farklılık gösterebiliyor. Hatta üniversiteden üniversiteye bile farklılık gösterebiliyor.

Genel olarak değinirsek (tıp, mimarlık vb bölümler hariç); Almanya’da lisans 3, İngiltere’de 3,  ABD’de 4 , Fransa’da 3, Avustralya’da sosyal bilimler 3 yıl ve mühendislik 4 yıl, İspanya’da 4 yıl şeklindedir. Uzak Doğu’da Japonya mevcut, ve Japonya yine lisans eğitimi 4 yıl vermektedir.

  Maddelerin Plazma Hâli

Uzak Doğu

Japonya’ya bakmadan geçmek gerçekci bir yaklaşım olmaz. Teknolojinin ileri olduğu ve bölgesinden dünyaya meydan okuyan ülkelerden birisidir Japonya. Belirtildiği gibi,Japonya 4 yıl lisans eğitimi vermektedir. 1.5 yıl Japonca hazırlık okuma şansınız mevcut.

Japon parası size sıkıntı çıkarmayacaktır çünkü Türk parası daha değerlidir.

Lisans konusunda her ülke birbirine benzemekte, ancak onun dışında farklı kriterlerin olduğunu görüyoruz.

Japonya’nın bir diğer artısı,Avrupa’dan bağımsız bir kimliği olduğu için anti propagandadan etkilenmemiştir Türk, Müslüman konusunda olumsuz bir yargı yok denebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğitim ortamında ayrıştırmalar çok fazla olmayacaktır zaten.

Paylaş

Bir Cevap Yazın