Türkiye’de Öne Çıkan Festivaller

0
1486
görüntülenme
Türkiye’de Öne Çıkan Festivaller
Türkiye’de Öne Çıkan Festivaller

1İstanbul Film Festivali

Rock’n Coke İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından her yıl Nisan ayında düzenlenen festival, İstanbul’un büyük sinema salonlarında ve farklı dillerde alt yazıyla gösterime sunuluyor. Sinemaseverler için büyük bir şölen olan festivalde farklı kategorilerde yüzlerce ilm gösteriliyor ve uluslararası yarışma bölümü de dünyadaki önemli ödüllerden biri olarak tanınıyor. Eğer İstanbul’a ilkbahar aylarında değil, sonbahar aylarında gelirseniz yine İKSV tarafından her yıl Ekim ayında düzenlenen Filmekimi festivaline katılmalısınız. “Sonbahar Film Haftası” olarak da bilinen festival her yıl sinemaseverler tarafından merakla bekleniyor ve ayrıca gösterime yeni girecek bazı ilmlerin galaları da bu festival sırasında yapılıyor.

2Chill-Out Festival

Lounge FM tarafından, doğa içerisinde sıradışı atmosferde jazz’dan trip hop ve house’a, latin’den soul ve funk’a, geniş müzik seçkisini müzik tutkunlarına sunacak olan Chill-Out Festival, hizmet kalitesi ve kapsamlı içeriğiyle alışılagelmiş festival standartlarını yukarı taşımaya devam ediyor. Katılımcıların şehir karmaşasından uzaklaşarak 2 gün boyunca doğa içerisinde özgürce vakit geçirecekleri, seçkin lezzetlerden tasarım butiklere, yaratıcı atölyelerden renkli aktivitelere kadar birçok deneyimi yaşıyorlar.

3Rock’n Coke

Coca-Cola tarafından ilk kez 2003 yılında düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük açık hava festivali olan Rock’n Coke sürpriz yenilikleri ve eşsiz atmosferi ile uzun yıllar boyunca festivalseverlere unutulmaz anlar sundu. Kesintisiz dans ve elektronik müzikle dolu olan festival, dünyaca ünlü grupları ve DJ’leri, dünyanın farklı ülkelerinden taze ve çizgi dışı müzik gruplarını sahnesinde ağırladı. 12 yıl boyunca müzik alanında bir marka olmayı başaran Rock’n Coke günümüzde artık düzenlenmiyor. Tüketiciler festivalin yeniden düzenlenmesi konusunda Coca Cola’ya yoğun talep göstermeyi sürdürüyor.

4Zeytinli Rock Festivali

Balıkesir’in Ege sahillerinde düzenlenen Zeytinli Rock Festivali her yıl büyük ilgi görüyor. Her yaz temmuz-ağustos ayları arasında Zeytinli Dalyan Sahili’nde gerçekleşen festivalde Şebnem Ferah, Teoman, Feridun Düzağaç gibi yerli birçok rock müzisyen sahne alıyor. Günlerce süren festivalde katılımcılar kamp kurarak konaklıyor.

  Dünya Çapında Efsaneleşen Festivaller

5Antalya Altın Portakal Film Festivali

Türkiye’nin en köklü sinema etkinliği Uluslararası Antalya Film Festivali her yıl ekim ayında düzenleniyor. Festival geçtiğimiz yıllarda 7 salonda, 227 seansta 39 ülkeden 134 ilm izleyicileriyle buluşturdu. Bu etkinliklere paralel olarak da 130’a yakın yan etkinlik düzenledi ve Altın Portakal dahil 43 ödül sahibini buldu. Festival hem ekonomik hem imaj açısından Antalya iline ve sinema dünyasına büyük katkı sağlıyor.

6Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali 1991 yılında İstanbul’da düzenlenen konserler ile başladı. Dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına destek olan Festival; bugün paneller, atölyeler, ilm gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü bir organizasyon olarak devam ediyor. Festival, Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması ve Akbank Caz Radyosu isimli sosyal medya projeleriyle Stevie Awards ve Creativity International Awards’da çeşitli ödüller aldı.

7Tekirdağ Kiraz Festivali

İlk kez 1961 yılında Tekirdağ’ın Naip Köyünde bulunan büyük çınar ağaçlarının altında düzenlenmeye başlanan festival, her yıl düzenlenerek geleneksel bir şölen halini almış durumda. Geleneksel olarak Haziran ayının ilk haftası Tekirdağ’da gerçekleşen festival, yaz mevsiminin gelişinin habercisi olarak kabul ediliyor. Kiraz Festivali’nin Tekirdağ için önemi oldukça büyük. Tekirdağ’a has özel olarak yetişen kirazın tanıtımının yapıldığı 3-4-5 günlük programlar halinde düzenlenen etkinlik Tekirdağ’daki vatandaşların büyük katılımının yanı sıra şehir dışından ve çevre ülkelerden çok sayıda turistlerin katılımıyla bir karnaval havasında gerçekleştiriliyor.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın