Uçaklar Neden Türbülansa Girer?

0
771
görüntülenme
Uçaklar Neden Türbülansa Girer?
Uçaklar Neden Türbülansa Girer?

Bir hava aracı uçtuğunda, rüzgar hızındaki hızlı değişimler, yönü veya her ikisi nedeniyle türbülans yaşanılabilir. Bu değişiklikler genellikle küçük ölçekli ve kısa vadede gerçekleşir. Uçak türbülansının diğer nedenleri gök gürültülü fırtınalar, dağlara yakınlık ve net hava türbülansıdır.

Açık Hava Türbülansı

Açık hava türbülansı, uçağın karşılaştığı türbülansın en yaygın şeklidir. Bu türbülans mükemmel koşullar altında bile gerçekleşebilir ve hava radarları tarafından tahmin edilemez. Ani olma özelliği, uçuş ekibine az miktarda zaman ayırarak, hangi güvenlik önlemlerini alması gerektiğini yolculara bildirir. Küresel ısınmaya bağlı olarak açık hava türbülansı yükseliştedir.

Türbülans Tehlikeli midir?

Türbülans rahatsız olsa da, tehlikeli değildir. Türbülans uçakların gerçek güvenliğinden ödün vermez, çünkü uçaklar sert koşullara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Pilotlar ayrıca türbülansı yönlendirmek için iyi eğitilmişlerdir.

Türbülans Düzeyleri

Dünya genelinde uçuş ekipleri türbülansı; ‘hafif‘, ‘orta‘ ve ‘şiddetli‘ seviyeleriyle sınıflandırır. Onların tanımları ve özellikleri, mürettebatın uygun bir eylem planını etkin bir şekilde planlamasına yardımcı olur.

Hafif türbülans, engebeli bir yoldan sürülmeye benzetilebilir. Pilotlara göre, bu küçük bir rahatsızlıktan ibaret ama güvenlidir. Orta türbülans normal olarak 10-15 dakika sürer, ancak ara sıra birkaç saat boyunca sürüp devam edebilir. Pilotları rahatsız etmese de, orta derecedeki türbülans bazı normal talimatları bozabilir ve içecek dökülmesine neden olabilir. Türbülansta devan ederse, pilotlar farklı bir irtifada uçmaya karar verebilirler. Ciddi türbülans vakaları oldukça nadirdir ve rahatsız olmasına rağmen tehlikeli değildir.

Türbülans Ve Güvenlik Önlemleri

Uçak türbülansı tamamen kaçınılmaz bir durumdur. Ancak uçuş ekipleri türbülansı en aza indirgemek için çeşitli önlemler almaktadır. Pilotlar çoğunlukla havadan kontrollerle iletilebilen ya da doğrudan duyabilen diğer hava araçlarından gelen raporlara dayanmaktadır. Raporları dinledikten sonra, pilotlar mevcut seçenekleri değerlendirip pürüzsüz yüksekliklerde uçmaya çalışacaklar. Bazen bu, kabul edilen düzeyde uçan başka bir uçak bulunduğundan imkansızdır.

  Ülkeler ve Başkentleri

Uçuş öncesi hava raporları ve kokpit radarları, pilotların hava türbülansını algılamasına da yardımcı olur. Serbest hava türbülansı yükseldiğinde, türbülansa bağlı yaralanmaları önlemek için işaretin her aydınlandığında yolcuların emniyet kemerlerini takmaları önerilir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın