İtalya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?

0
112
görüntülenme
İtalya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?
İtalya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?

İtalya’ ya gerçekleştirilecek 90 günün üzerinde seyahatler, uzun süreli vize ve oturma izni kapsamındadır. İtalya ulusal vize türleri ülkeye gidiş nedenine göre farklılaşır. İtalya D tipi vizesi, evlilik nedeniyle İtalya’ da oturan ya da İtalyan eşin yanına yerleşmek, ERASMUS programı ile İtalya’ da uzun süreli eğitim hakkı kazanmak, İtalya’ da iş bulmak ve çalışmak istemek İtalya’ ya oturum izni alma sebepleri arasındadır. İtalyan vatandaşı ile evlenenler ya da İtalya’ da en az 8 senedir oturum izni bulunan bir tanıdığının yanına yerleşecek olanlar İtalya aile birleşimi vizesi alabilirler.

İtalya aile birleşimi için oturma izni talep edecek olanlar; İtalya aile birleşimi vizesi almak için neler yapmalıdır?

İTALYA AİLE VİZESİ NASIL ALINIR?

İtalya ulusal vize başvuru süreci Schengen’ e göre daha karmaşıktır. Süreci karmaşıklaştıran nedenlerden biri de aile vizesi işlemlerinde sadece Türkiye’ deki İtalya dış temsilcilikleri değil, İtalya’ daki resmi dairelerde başvurunun karara bağlanmasında sorumludur. Dolayısıyla da İtaya ulusal vize başvuruları daha detaylı ve titiz bir inceleme ile sonuca bağlanır ve bu durum, başvuruların karara bağlanmasını kısa süreli vizeye göre geciktirmektedir.

İtalya aile birleşimi vizesi almak için öncelikle şartları sağlamak gerekir. Aile birleşimi vize talebi evliliğin formalite icabı yapılmadığının kanıtlanmasını gerektirir ve konsolosluklar bunun için gerekli resmi tüm belgeleri talep edecektir. Çok nadir durumalar oluşmadıkça İtalya’ da yaşayan aile bireyinin yanına yerleşmek isteyenlerin aile bireyi en az 8 yıldır İtalya’ da oturum iznine sahip bulunmalıdır. Ayrıca İtalya’ da yaşayan bireyin ikametgah belgesi resmi belgeler dosyasında mutlaka olmalıdır.

İtalya’ da aile birleşimi vizesi almak isteyenlerin şahsen İtalya konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir. Evrak dosyasının randevu gününde eksiksiz teslim edilerek biyometrik işlemlerinin bırakılmasına kadar geçen süre, başvuru sahibi için zorlu olabilir. Bu süreci şansa bırakmak istemeyenler, alanında deneyimli ve bu tür başvuru süreçlerini yönetmiş danışmanlarımızdan destek alabilirler.

İtalya aile vizesi çıktıktan sonra başvuru sahibinin İtalya’ da oturum izni sürecini, ülkeye gittiği ilk hafta içinde başlatması da gerekecektir. Daha fazlası…

Paylaş

Bir Cevap Yazın