Tehlike Altındaki Meslekler

0
1025
görüntülenme
Bakırcı
Bakırcı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bazı mesleklerin başı dertte. İşte tehlike altındaki mesleklerden bazıları…

Terzi

Terzi
Terzi

Eskiden herkes kıyafetlerini diktirmek için terziye giderdi. Şimdi teknolojinin gelişmesiyle bütün bu işleri fabrikalardaki makineler yapar. Günümüzde mağazalar olabilir ama bu kıyafetleri insanlar elleriyle yapıyor anlamına gelmez. Bu meslek, Türkiye’nin çok az bölümünde kaldı ve kısa sürede tamamen yok olabilir.

Bakırcı

Bakırcı
Bakırcı

Bakırcı; bakırdan vazolar, çanak-çömlek, tabaklar vb… yapan ustadır. Tabii teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu meslek hızlıca kayboluyor. Artık her şeyi fabrikalar yapıyor ve ustaların el işlerine, emeklerine gerek kalmıyor. Bu meslek sadece Gaziantep gibi birkaç ilde kalmıştır.

Bıçakçı
Bıçakçı

Bıçakçı

Bıçakçı da bakırcıya çok benzer. Bıçakçı, el emeğiyle silahlar yapar. Bu mesleğin de başı derttedir. Artık çok fazla kişi bıçakçıya gitmez ve bu meslek hızlıca kaybolmak üzere. Bıçakçıların işlerine devam edebildiği illerden biri yine Gaziantep’tir.

Macuncu

Eskiden herkes sokağa çıkar ve macuncudan nefis macun alırlardı ama bu mesleğin de başı dertte. Artık macun fabrikalarda yapılıyor ve hazır olarak alışveriş merkezlerinde satılıyor. Edirne’de bu meslek hâlâ devam ediyor ama kısa sürede tamamen yok olabilir.

Halıcı

Teker teker düğümler atılarak el emeğiyle yapılan halılar, artık fabrikalarda yapılır ve satılır halde. Bu nedenle de elle yapılmak zorunda değil ve bu meslek tamamen yok olmuş olarak sayılabilir.

  Merak Edilen Yönleriyle BES Nedir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın