Tarçınlı Kestane Balının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

0
742
görüntülenme
Tarçınlı Kestane Balının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!
Tarçınlı Kestane Balının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Kış aylarının gözde yiyeceği kestanenin balını tattınız mı? Tatmadıysanız hem şifa hem de lezzet yönüyle çok şey kaçırmışsınız demektir. Doğal balın faydalarını biliyoruz ama kestane balının faydaları hakkında neler biliyoruz, hiç düşündünüz mü? Dünyada yaklaşık 40 ülkeye doğal bal ihracatı yaparak dünyanın ağzını tatlandıran Buram Bal Turkey’in CEO’su Cengiz Manav doğal kestane balının sağlığımıza faydaları hakkında bizlere ilginç bilgiler verdi.

Kestane Balı nedir?

Doğal kestane balı içerdiği aromatik tadı ile; organik bal markalarının ve bal toptancılarının en pahalı bal olarak adlandırdığı arıların insanoğluna sunduğu bir şifa mucizesidir.

Kestane balı diğer ballara oranla daha koyu ve renkli kıvamdadır. Doğal kestane balının çiçek balına oranla 2 kat fazla demir ve 4 kat fazla kalsiyum içerdiği araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur

Dünyada günden güne kestane ormanlarının azaldığı çeşitli araştırmalarla belirlenmiş durumda. Bu kestane kanserine önlem alınamazsa kestanenin yanında organik kestane balı yememiz de hayli zorlaşacak. Arıların kestane ormanlarından temin ettikleri organik kestane balına ulaşmak kolay değil. Kestane ormanlarının doğallığını ve şifa kaynağı olmasını dile getiren Manav, “Kestane balı temin edilmesi zor ve doğallığıyla tam bir şifa kaynağıdır,” dedi.

Tarçınlı Kestane Balının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!
Tarçınlı Kestane Balının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Manav’a göre doğal kestane balı; tarçınla birlikte tüketildiğinde çeşitli rahatsızlıklara faydası olan oldukça etkili bir yardımcı gıda oluyor.

Peki, Tarçınlı Kestane Balının faydaları nelerdir?

1. Yaşlılığı geciktirir.

Kestane balı ve tarçını ılık suyla karıştırıp günde 4 defa yarımşar bardak içtiğinizde hücre yaşlanması yavaşlar.

2. Kestane balı idrar kesesini temizler.

İdrar kesesi enfeksiyonları için iki tatlı kaşığı kestane balı ve bir miktar tarçın karıştırılıp düzenli olarak tüketilebilir.

3. Kanser tedavisinde kullanılır.

Mide ve kemik kanseri rahatsızlığı olanlar kestane balını tedavinin yanında kullanabilirler. Bir kaşık kestane balı ile bir kaşık tarçın karıştırılıp günde üç defa bir ay boyunca tüketilmesi önerilir.

  Tüy Dökücü Köpük Etkisi

4. Kalp atışlarının kuvvetlenmesinde etkilidir:

Tarçın ve kestane balı karışımı kahvaltıda tatlı yerine kullanıldığında kalp krizi riskini azaltır. Haliyle düzenli kullanımlarda kalp atışları kuvvetlenecektir.

5. Kestane balının mide ağrılarına faydaları vardır.

Tarçın ve kestane balı karışımı düzenli kullanımlarda midede denge sağlar. Mide ağrılarına, gaz sıkıntılarına iyi gelir.

6. Gribe ve soğuk algınlığına faydaları:

Bilhassa kış aylarında tarçınlı kestane ballı şerbet tüketmek vücudu gribe karşı korur. Günde üç defa bu şerbet tüketilirse sinüslerin temizlenmesini de sağlar.

7. Kısırlık:

Yumurtalık sorunu yaşayan kadınlar tarçınlı kestane balını sakız gibi gün boyu çiğneyebilirler. Tarçın ve kestane balı bu şekilde kullanımda tükürükle yavaş yavaş etkili olur.

Kestane balı ile tarçının şifa özelliklerine bu şekilde dikkat çeken Cengiz Manav; Buram Honey Turkey olarak organik balın doğrudan tedavi amaçlı kullanılmaması gerektiğini de hatırlatıyor ve sadece tedavinin yanında kullanılması gerektiğini söylüyor.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın