Dünyada En Çok Çelik Üreten 10 Ülke

0
9142
görüntülenme
Dünyada En Çok Çelik Üreten 10 Ülke
Dünyada En Çok Çelik Üreten 10 Ülke

Çelik, esnekliği, dayanıklılığı ve yumuşaklığı nedeniyle standart geleneksel demirin bir alternatifi olarak ortaya çıkmıştır. Çelik üretimi, Bessemer sürecinin icadından önce karmaşık ve pahalı bir girişimdi. Bessemer süreci, mucidi olan Sir Henry Bessemer adında İngiliz, karbon elementini indirgemek için ergimeye getirildiğinde pik demiri geçiren ve daha sonra çelik üreten güçlü hava püsküren hava kullanımını önermiştir. Daha sonra yapılan birçok icat ve teknolojik gelişmelerle çelik üretimi artık büyük bir küresel endüstri haline gelmiştir. Günümüzde pazarda bulunan birçok kalite ve çelik türü, bugün geniş anlamıyla paslanmaz çelik, alaşımlı çelik, alet çelikleri ve karbon çelik olarak sınıflandırılmaktadır. En çok çelik üreten ülkeler Çin, Japonya, Hindistan, ABD, Rusya, Güney Kore, Almanya, Brezilya, Türkiye ve Ukrayna’dır.

Dünyada En Fazla Çelik Üreten Ülkeler

Çin Halk Cumhuriyeti

2015 yılında Çin, dünya toplam üretiminin %50.3’ü için 803.83 milyon mt ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Çin, Hebei Iron and Steel Group, Angang Steel Company, Baosteel, Wuhan Iron and Steel Corp ve Jiangsu Shagang Company gibi devlete ait en büyük çelik üreticisi şirketlerin sahibidir. Büyük ölçekli üretim, Çin’in çelik fiyatlarını küresel pazarda daha ucuza satmasını sağlamaktadır.

Japonya

Demir ve Kömür ithalatına bağımlı olmasına rağmen, Japonya 2015’te küresel çelik üretimini yaklaşık 105.15 milyon mt’a yükseltmiştir. Japonya, şirketlerinden ikisini en büyük on çelik üreticisi şirket arasında yer almaktadır. Bunlar Nippon Steel & Sumitomo Metal ve JFE Holdings’dir.

Hindistan

Hindistan, 2015 yılında 89.58 milyon mt ham çelik üretti. Hindistan, Tata Iron and Steel Company Ltd. olarak bilinen ilk demir çelik tesisi kurulduğunda 1907’den beri uzun bir yol kat etmiştir. Hindistan’da çelik endüstrisinin büyümesi nedeniyle demir cevheri ve kömür yataklarının bolluğu ve işgücünün varlığını arttırmıştır. Hindistan’daki çelik endüstrisi, toplam GSYİH’ya %2 oranında katkıda bulunmakta ve 600.000’den fazla çalışanı istihdam etmektedir. Yatırımlar ve hükümetin Hindistan’daki çelik endüstrisindeki çabalarının ülkenin üretimini artırması ile dünyanın 2. en büyük çelik üreticisi ülke olması öngörülmektedir.

  Dünyanın En Modern 5 Havaalanı

Hindistan’daki en iyi çelik üreticisi Rashtriya Ispat Nigam Ltd şirketidir ve hükümete aittir. Merkezi Visakhapatnam’dadır. Büyük ölçekli üretim ve kalite güvencesini artırmak için en ileri teknolojileri kullanmaktadırlar. İkinci en büyük şirket, merkezi Mumbai’de bulunan Tata Steel‘tir. Tata Steel’ın dünya genelinde 26 ülkede üretim tesisi bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’deki çelik şirketleri, 2015 yılında küresel ham çelik üretiminin 78.92 milyon metrik tonunu üretti. ABD’de çelik üretimi, ilk tesisi Massachusetts’de kurulduğunda yani 1629’a kadar uzanıyor. Bugün ABD, ülkenin tamamında lokalize bölgelerde 100’den fazla çelik üretim tesisi barındırıyor. Üretimlerin çoğu Pittsburg-Youngstown’da, ilçelerinde çeşitli endüstrilerle çalışıyor. ABD’de yerel olarak üretilen çeliklerin çoğu Detroit ve Michigan’daki otomobil endüstrileri tarafından tüketiliyor.

#Ülke2015 (Ham çelik üretimi (milyon mt)
1Çin Halk Cumhuriyeti803,83
2Japonya105,15
3Hindistan89,58
4Amerika Birleşik Devletleri78,92
5Rusya71.11
6Güney Kore69.73
7Almanya42.68
8Brezilya33.25
9Türkiye31,52
10Ukrayna22.93

İçerik Tablosu

1 Yorum

Bir Cevap Yazın