Tanker Kazaları Ve Çevreye Etkileri

0
867
görüntülenme
Tanker Kazaları Ve Çevreye Etkileri
Tanker Kazaları Ve Çevreye Etkileri

İngiltere (18 Mart 1967)

120 bin ton ham petrol taşıma kapasitesiyle bahsedilen dönemde dünyanın en büyük tankerlerinden biri olan Torrey Canyon, İngiltere açıklarında karaya oturarak ciddi bir deniz kirliliğine yol açmıştır. Denize dökülen 120 bin ton petrol, tabaka halinde İngiltere-Fransa arasında yayılmış ve meydana gelen kirliliğin etkisi yıllarca devam etmiştir.

Fransa (16 Mart 1978)

Brest açıklarında Amoco Cadiz isimli petrol tankerinin batması sonucu Atlas Okyanusu’na dökülen 223 bin ton petrol, binlerce canlının zarar görmesine neden olmuştur.

Trinidad ve Tobago (19 Temmuz 1979)

Atlantic Empresspetrol ve Aegean Captain (Aceyin Kaptın) adlı petrol tankerlerinin çarpışması sonucu çıkan yangında 29 denizci yaşamını yitirmiş ve yaklaşık 300 bin ton petrol denize karışarak su kirliliğine neden olmuştur.

İstanbul (15 Kasım 1979)

Independenta ve Evriali adlı tankerlerin çarpışması sonucu 95 bin ton petrol İstanbul Boğazı’na dökülmüş ve Boğaz’da ciddi anlamda çevre kirliliği meydana gelmiştir.

ABD (24 Mart 1989)

Alaska’nın Valdez Limanı açıklarında Exxon Valdez isimli petrol tankerinin kayalıklara çarpması sonucu 42 bin ton petrol Alaska Körfezi’ne karışmıştır. Bu kaza sonucu sahil şeridi sızan petrol ile kirlenmiş ve binlerce kuş, susamuru ve çok sayıda balina zarar görmüştür.

İstanbul (13 Mart 1994)

Nassia adlı tanker ile Shipbroker adlı kuru yük gemisinin İstanbul Boğazı’nda çarpışması sonucu büyük bir yangın çıkmış ve bu kazada 30 kişi hayatını kaybetmiştir. Yangının günlerce sürmesi, İstanbul için ciddi anlamda tehdit oluşturarak büyük bir çevre kirliliği meydana getirmiştir.

İspanya (19 Kasım 2002)

Prestij isimli tanker, yakalandığı bir fırtına sonucu ağır hasar görerek İspanya açıklarında batmış ve bu kaza sonucu 77 bin ton petrol Atlas Okyanusu’na karışmıştır.

  Bir Sonraki Buzul Çağı Ne Zaman Olacak?

Çin (6 Ocak 2018)

CF Crystal isimli bir nakliye gemisi ile Sanchi isimli tankerin çarpışması sonucu 32 denizci yaşamını yitirmiş ve Doğu Çin Denizi’nde büyük bir çevre felaketi yaşanmıştır

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın