Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır?

0
3201
görüntülenme
Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır?
Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır?

Şükran günü, daha geniş Noel ve Yılbaşı tatilinin bir parçası olarak aile tatilleri için ayrılan özel bir gündür. Başlangıçta ABD’de başlamış olsa da, gün farklı ülkelerde önemli bir anlam taşıyor. Şükran Günü’nün anlamı oldukça açıklayıcıdır. İyi bir şeyler yapmak için birisine ya da bir şükran ya da takdir göstermek anlamına gelen “teşekkür etme” ifadesinden gelir. Şükran Günü’nü kutlayan diğer ülkeler arasında Kanada, Liberya ve Saint Lucia yer alıyor. Şükran Günü ABD’de Kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanmaktadır, bu nedenle tatil için belirlenmiş herhangi bir tarih yoktur. Aynı şekilde, Kanada’da gün, her zaman Ekim ayının ikinci Pazartesi günü olarak belirlenmiştir.

Amerikan Şükran Günü

1989’da ABD’nin ilk başkanı George Washington, Kasım ayının 4. Perşembe gününü Şükran Günü ilan etmiştir. Çoğu Amerikalı günü bir arada aile ve arkadaşlar edinme ve onlara verilen nimetleri yansıtma fırsatı olarak görüyorlar. Daha da önemlisi, inananlar Tanrı’ya bu nimetler için şükrediyorlar.

Kanada Şükran Günü

Amerika gibi Kanada da Şükran Günü’ne önem vermektedir. Tatilin tarihi ve niyetleri sonraki yıllara kadar sürekli değişen bir konudur. 1931-1957 yılları arasında kutlama zamanı sabit tutulmuştur. Genel seçim nedeniyle 1935 yılı hariç, Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmıştır.

1957’de Kanada Parlamentosu, Ekim ayının ikinci Pazartesi gününü resmi Şükran Günü olarak belirlemiştir.

  Göçebelik Ve Göçebe Yaşam Tarzları

1 Yorum

Bir Cevap Yazın