Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?

0
474
görüntülenme
Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?
Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?

Kanser türlerinin her geçen gün farklı nedenlerden dolayı arttığı günümüzde insanların sağlıklarını koruma altına almaları için düzenli olarak sağlık taramasından geçmeleri gerekmektedir. Düzensiz beslenme, sigara ve türün ürünlerinin kullanımı, alkol gibi nedenlerden dolayı oluşan kanser türlerinin tespiti için geliştirilerek tıp dünyasına sunulan Spektroskopi MR, yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme yöntemi olup hastalıklar hakkında ve evrelemelerinde ciddi anlamda iyi sonuçlar vermektedir ve açık emar da da çekilebilmektedir.

Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?
Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?

Beyin tümörü, karaciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri gibi yaygın olarak görülen kanser türlerinin tespiti, iyi huylu mu kötü huylu mu olup olmadığını tespit etmek ve kötü huylu ise kanserli hücrelerin hangi aşamada vücuda yayıldığını tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır.  Spektroskopi emar, sorunlu doku içerisinde kimyasal maddelerin tespitini yapmak amacıyla kullanılan bir yöntem olup başarılı sonuçlar sunmaktadır.  Yapılan işlem sayesinde dokunun gördüğü hasar oranı tespit edilebilmekte ve buna göre hastaya en uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

MR spektroskopi çekiminin zararı var mıdır?

Açık mr cihazları ile vücudun belli bölgelerinde oluşan kanserli hücrelerin tespiti ve dokulara dağılımı tespit edilmektedir. X-ışınları kullanılmayan bir görüntüleme yöntemi olduğu için insan vücudu üzerinde herhangi bir yan etki bırakmamaktadır. Geliştirilen tıp teknolojisinin yeni nesil görüntüleme sistemlerinden biri olan Spektroskopi MR ile beyin tümörü, karaciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara tanı konularak teşhis konulabilmektedir. Hastaya özel tedavi planının yapılmasına yardımcı olan MR’ın bugüne kadar herhangi bir zararı bulunmamıştır.

MR spektroskopi sonucu

Yapılan inceleme ve tetiklerden sonra hastadan alınan görüntüler, radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Biyokimyasal metabolitlerin değerlendirilip analiz edilmesinden sonra alınan grafiklerin incelenmesi sürecine girilmektedir. Genel olarak gün içerisinde veya bir gün sonrasında MR spektroskopi sonucu alınmaktadır. Ancak hastanelerin ve radyoloji bölümlerinin yoğunluğuna göre ve bir de istenilen MR türüne göre süreç uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. Bu konuda net bilgi almak için Spektroskopi MR çekilen hastaneden bilgi alınabilir.

Spektroskopi MR nerede çekilir?

Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve özel görüntüleme merkezlerinde yapılan Spektroskopi MR, acil durumlarda daha çok özel hastanelerde yapılması tavsiye edilmektedir. Devlet hastanelerinde yaşanılan yoğunluk acil olması durumlarında bile kolaylıkla randevu alınmasına engel olmaktadır. Biyorad, İstanbul’un Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında birçok hastane ve özel görüntüleme merkezi ile anlaşmalı bir kurum olup hastaya en yakın yerden randevu ayarlamaktadır. Spektroskopi emar fiyatları konusunda da yardımcı olan kurum, alanında profesyonel uzmanların yer aldığı hastanelerle çalışan bir kurumdur. Güven içinde hastalığınız ile ilgili geniş biglilere ulaşmak ve uygun tedavi yönteminin planlanmasını sağlamak için kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

Hastalıklarla mücadele etmede en etkili çözümün erken dönemde hastalıklara tanı konulması olduğunu unutmayın. Sağlıkla yaşayacağınız nice mutlu günlere…

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın