Sivilceleri Kolayca Nasıl Yok Edebilirsiniz? Evde Sivilce Tedavisi Yöntemleri

0
345
görüntülenme
Sivilceleri Kolayca Nasıl Yok Edebilirsiniz? Evde Sivilce Tedavisi Yöntemleri
Sivilceleri Kolayca Nasıl Yok Edebilirsiniz? Evde Sivilce Tedavisi Yöntemleri

Kimimizin yalnızca büluğ çağında, kimimizin ise maalesef ömrü boyunca muzdarip olduğu sivilceleri tedavi etmenin birçok yöntemi var. Klinik tedaviler hem pahalı, hem de erişimi zor olmaları nedeniyle birçok kişi sivilce tedavisi için evde uygulanabilecek yöntemleri tercih ediyor. Bu yazıda sivilce probleminizi tamamen çözüme kavuşturabilecek birkaç tavsiyede bulunacağız. Ancak baştan belirtelim: vereceğimiz tavsiyeler her cilt için uygun olmayabilir. Bu nedenle uygulama sırasında ciddi kızarıklık, kaşınma hissederseniz klinik tedaviye başvurmalısınız.

En Etkili Bitkisel Sivilce Tedavi Yöntemleri

Bitkisel tedavi yöntemleri, krem ve lazer ile tedaviye göre çok daha az yan etki barındırırlar. Her evde bulunabilecek birkaç malzeme ve elbette uygulama sırasında sabır ile sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. İşte sivilcelere karşı en etkili birkaç bitkisel tedavi yöntemi:

Elma Sirkesi: Sivilceler aslında derimizin altındaki yağ tabakasının vücuttan çıkmaya çalıştığı noktalardır. Elma sirkesi, derideki gözenekleri açtığı ve uygulanan bölgedeki kan dolaşımını arttırdığı için sivilceleri yok etmenin “en doğal” yoludur.

Elma sirkesi uygulamasında bir parça pamuk, kullanacağınız elma sirkesinin “3 katı” kadar musluk suyu yeterli olacaktır. Her gün en az 2 defa sulandırılmış elma sirkesi ile sivilce olan bölgeyi “nazikçe” temizlemeniz ve bölgeye tampon yapmanız halinde birkaç haftada güzelliğinize geri kavuşabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı: Sivilce tedavisi için en az bilinen ancak en etkili bitki, ceviz yaprağıdır. Kelleşme, vücut kuruluğu, kıl dönmesi vb. dermatolojik birçok sorunda kullanılan ceviz yaprağı özütü, sivilceler için de tedavi edicidir. Ceviz yaprağını iki şekilde kullanabilirsiniz:

Birincisi, ceviz yaprağını 10 dakika kadar kaynayan suda haşlamak. Kaynayan suyu tamamen oda sıcaklığına düşene değin bekletmelisiniz ancak içerisinden yaprakları çıkarmayın. Bu su ile sivilcelerinize pamuk yardımıyla tampon yapabilirsiniz. Günde 4 defaya kadar tekrar edebileceğiniz bu işlem sonrasında sadece sivilceleriniz gitmeyecek, cildiniz de daha parlak hale gelecek.

İkincisi, ceviz yapraklarını tokmak ile ezerek özlerini çıkarmak. Çıkan özü küçük parçalar halinde sivilcelerinizin üzerine krem gibi sürüp en az “1 saat” beklemeniz ve bu işlemi iki günde bir tekrar etmeniz halinde sivilceleriniz kendiliğinden kuruyup yok olacaktır.

Evde Hazırlanabilecek Sivilce Tedavi Maskeleri

Hem var olan sivilcelerden kurtulmak, hem de cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için yüz maskesi uygulayabilirsiniz. Hele de yağlı ve sivilcelenmeye müsait bir cildiniz varsa düzenli olarak maske uygulamak, sivilceleri daha ortaya çıkmadan yok edecektir. Evde birkaç malzeme ile hazırlayabileceğiniz sivilce maskeleri şunlar:

Sivilce Kurutma Maskesi: Bu maskeyi sadece yüzünüzün geneline yayılmış sivilceler varsa uygulayın. Eğer belli bir bölgedeki sivilce veya sivilceleri yok etmek istiyorsanız diğer maskeleri denemelisiniz.

Bir çay kaşığı karbonat, 5-6 damla elma sirkesi, 4 çay kaşığı veya 1 yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı bal ile hazırlayacağınız bu maskeyi günde en fazla bir kez uygulayın ve uygulama sonrasında yüzünüzü bol su ile yıkayın. Sivilceleri kurutmada en etkili maske sanırsak budur.

Lavanta Yağı: Yüzünüzde az miktarda sivilce varsa ve yayılmasını önleyerek çabucak ondan kurtulmak istiyorsanız lavanta yağı imdadınıza yetişecektir. Eczanelerde cüzi miktarlara satılan lavanta yağı ile her gün üç defa sivilcelerin üzerlerine tampon yapmanız halinde 10 gün içinde sivilceleriniz kendiliğinden yok olacak ve yenileri de oluşmayacaktır. Sivilceleriniz gittikten sonra bir hafta kadar daha yüzünüzün geneline lavanta yağı sürerek tekrar oluşmalarını önleyebilirsiniz.

Bu maskelerin dışında yumurta akı, salatalık, tarçın vb. birçok yüz maskesi uygulaması mevcut. Ancak en etkili ve güvenli yöntemleri bu yazıda anlattık. Tekrar hatırlatma fayda var, her cilt tipi bu uygulamaları kaldıramayabilir. Eğer evde sivilce tedavisi sonuç vermiyor ise sorun büyümeden bir dermatolog ile görüşmenizde fayda vardır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın