Örümcek Ağlarının Sağlamlığı

0
1056
görüntülenme
Örümcek Ağlarının Sağlamlığı

Örümcekler 400 milyon yıldır ipek üretiyor. Ancak birçok mühendis, biyolog, doğa ve malzeme bilimci bu mucizenin gizemini hala çözemedi. Doğal bir biyopolimer olan örümcek ipeği saç telinden ince, pamuktan hafif, plastikten esnek ancak çelikten beş kat sağlam. Aynı zamanda biyobozunur, çevre dostu ve tamamen geri dönüşebilir. Tüm bu özelliklere sahip örümcek ipeğini yapay olarak üretmek mümkün olursa endüstri ve tıp alanlarında devrim niteliğinde uygulamalar bekleniyor.

Peki örümcek ipeğini bu denli benzersiz yapan nedir?

Örümcek ağını oluşturan örümcek ipeğinin 1 milimetre karesi 178 kilogram yük taşıyabilir. Örümcek ipeği, aynı zamanda çok ha-fif bir malzemedir. Kütlece aynı miktardaki çelikle kıyaslandığında 10 kat daha güçlüdür. Bu özelliğini -40 °C gibi düşük sıcaklıklarda bile koruyabilmektedir.

Farklı örümceklerin ürettiği örümcek ipeği birbirinden farklı bileşime ve özelliklere sahip olabilir. Örümcek ipeği, farklı amino asit dizilerinden oluşan protein yapısında bir malzemedir.Örümcek ipeğinin esnek olması sayesinde örümcek ağına çarpan böcekler ağa zarar veremez.

Örümcek ipeğinin yapısındaki moleküller belirli bir düzende sıralanmıştır ve bu geometri yani moleküllerin konumlanma şekli malzemenin kimyasal ve fiziksel özelliklerini belirgin şekilde etkiler. Örümcek ipeğinin ağa dönüşümü, proteinler salgılandıktan sonra örümceğin kendi etrafında dönüşü ile sağlanır.

  Noter Nedir, Ne İşe Yarar? (Tarihçe)
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın