Günlük Hayatımızda Kullandığımız Asitler

0
943
görüntülenme
Günlük Hayatımızda Kullandığımız Asitler
Günlük Hayatımızda Kullandığımız Asitler

Kaçımız kullandığımız malzemelerin ve yediğimiz gıdaların içerdiği maddeler hakkında bilgi sahibidir? Örneğin, naylonun ham maddesinin adipik asit olduğunu biliyor musunuz? Hatta kullandığımız ilaçların da pek çoğunun asidik etken maddeler içerdiğini kaçımız biliyor? Öyleyse hayatımızda yer alan bazı asitlere bir göz atalım.

Özellikle bebeklerin ve çocukların gelişimine önemli katkısı olan sütün içinde bulunan propiyonik asit bazı polimer maddelerin üretiminde kullanılır. Tereyağı, bütirik asit içerir ve bütirik asit bazı parfümlerde katkı maddesi olarak kullanılır. Bazılarımızın çok sevdiği ve çeşitli yemeklerini yaptığı kuzukulağı bitkisinde bulunan okzalik asitten, tekstil boyamacılığında yararlanılmaktadır.

Yüksek besin değerine sahip olan Hindistan cevizinde bulunan miristik asit, bazı kremlerin yapımında kullanılırken sabunların yapımında da kullanılan stearik asit, yüzey aktif maddelerin üretiminde kullanılmaktadır. Bir yaz meyvesi olan üzümde bulunan tartarik asit ise tatlılarda ve yün boyamacılığında kullanılır.

Asetil salisilik asit size çok tanıdık gelmeyebilir. Fakat aspirini hepimiz biliriz. Öyle değil mi? Asetil salisilik asit ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olan aspirinin etken maddesidir.

  Paslanmaz Dikişli Boru Üretimi Borşen’den
Paylaş

Bir Cevap Yazın