Silikon Vadisi Nedir, Nerede?

0
1995
görüntülenme
Silikon Vadisi Nedir, Nerede?
Silikon Vadisi Nedir, Nerede?

Dünyanın teknoloji merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin San Francisco vadisinde kurulan teknoloji bölgesine verilen isimdir. Dünya devi teknoloji şirketlerinin toplandığı ortak yerdir. Aklınıza gelebilecek tüm teknoloji şirketlerinin merkezi Silikon Vadisi‘nde toplanmıştır. Google, Facebook, Yahoo gibi teknoloji şirketlerinin çıktığı yerdir. Başka yerde kurulan şirketler dahi sonraki etaplarda merkezlerini bu bölgeye taşımışlardır.

Silikon vadisini bu kadar özel yapan Stanford Üniversitesi’dir. Yıllar önce insanlar San Francisco’ya altın aramak için gelirdi. Dünyanın önde gelen prestijli üniversitesi haline gelen Stanford kurulmasıyla başarılı öğrenciler yetiştirmiştir. Okuldan mezun olan öğrenciler okul çevresinde teknoloji şirketlerini kurmuşlardır. Kısa sürede bölgede birçok teknoloji şirketi yer almıştır. Merkezleri başka eyaletlerde olan teknoloji şirketleri de kısa sürede buraya taşınmıştır. Okuldan mezun olan birçok öğrenci bölgedeki şirketlerde çalışmaktadır. Teknolojik olarak bölge hızla gelişme göstererek kalkınmıştır.

Silikon Vadisi Nedir, Nerede?
Silikon Vadisi Nedir, Nerede?

Prof. Frederick Terman Silikon Vadisi’nin babası sayılır. Stanford üniversitesinde öğretim görevlisiydi. Üniversiteye ait olan 8000 dönümlük arazinin satışı yasaktı fakat kiralanmasının önünde engel yoktu. Okul arazinin teknoloji şirketlerine düşük ücretle kiralanması için çalışmalar yapmıştır. Kısa sürede teknoloji şirketleri kurulmuş, merkezi başka yerde olan şirketler merkezlerini buraya taşımışlardır. Ülke genelinde önde gelen birçok şirket şuan Silikon Vadisi’nde bulunuyor. Öğrencilerine verdiği öğütlerden biri, başkasının şirketinde çalışmaktansa kendi işinin sahibi olun.

Okuldan mezun olan öğrenciler girişimcilik ruhuyla birlikte şirketlerini kurdu. Bölgeden ayrılmayarak birçok imkandan yararlanarak hızla büyüdüler. Okuldan mezun olan kişilerde şirketlerde kolaylıkla iş buluyor. Bölgedeki birçok teknoloji şirketinin sahibi Stanford üniversitesinden mezun oldu.

Silikon Vadisi Nerede?

Silikon Vadisi
Silikon Vadisi

Silikon vadisi hayaller ülkesi olan Amerika’da bulunuyor. Kaliforniya eyaletinin San Francisco vadisine yayılmıştır. Buradaki topluluğa verilen genel isimdir. Dünyanın önde gelen şirketleri burada konumlanmıştır. İsmini bölgede yoğun olarak silikon çip üretiminden almıştır. İlk işlemci, ilk bilgisayar, ilk arama motoru burada ortaya çıktı. Kısa zamanda Nobel ödülleri kazanılmasıyla ismini duyurmuş oldu. Bölge teknolojiye ilgisi olan bir şeyler katabilecek olan herkese açık hale gelir. Teknoloji şirketlerinin olduğu yerde yeni bir yaşam kuracaklar için Silikon Vadisi nerede olduğunu bilmeleri gerekir. İklim ve değişen hava koşullarına uyum sağlaması gerekiyor.

Silikon Vadisi’ne benzer yerleşim yerleri kurulmak istendi aynı sonuçları vermemiştir. Dünyanın gözü kulağı San Francisco’nun silikon vadisinde.

Bölgede teknoloji şirketi yoğunluğundan, çalışanlar şirketten ayrıldıktan sonra bir başka şirkette kolaylıkla iş bulabiliyor. Şirketler çalışanlarına kurdukları kampüs içerisinde birçok imkan sunuyor. Evlerine servisler bırakılıyorlar, üç öğün yemek sunuluyor, sürekli açık olan kafe, elbiselerinin yıkanmasından ütülenmesine kadar her şeyi karşılıyor.

Silikon Vadisinde Çalışanların Maaşları

Konum ve statüye bağlı olarak 100.000 dolara kadar çıkıyor. Uzun süreli ve önemli bir konumda olan biri her yıl maaşına zam alıyor. Bölge kurulan teknoloji şirketleri birbirine rakipler. İhtiyaçları olan her şey çalıştıkları şirketin kampüsünde karşılanıyor. Personellerin memnuniyet ile verimin orantılı olduğunu düşünerek hareket ettiler.

Silikon vadisinde ev kiraları oldukça yüksektir. Çalışanların gelirleri yıllık yüz binlerce doları bulabiliyor. Yaklaşık 250.00 kişi yaşıyor. Şirketlerin sunduğu imkanlar çalışanların bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Masaj salonlarından tutun ücretsiz yemeğe kadar her şey var.

Silikon Vadisinin Ekonomisi

Silikon vadisi günlük milyarlarca dolarlık işlem gerçekleştirmektedir. E-ticaret sektöründe yıllık kazançları trilyon doları bulabiliyor. Ülkenin gözde gelen bölgelerinden biri haline gelmiştir. Hedefi olan hedefinde ilerleyerek yeni buluşlar ve icatlar üretiyor.

Teknolojik buluşlar, genç girişimciler, melek yatırımcılar ve e-ticaret ile trilyon dolardan fazla gelir elde ediliyor. Dünyadaki Pazar payının büyük bir kısmı Silikon Vadisi’nden geçiyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri Amazon, Google, Yahoo, Youtube, Facebook, Twitter… şirketlerin merkezleri burada bulunuyor.

https://www.denkbilgi.com

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın