Seyahat Severlerin Oyları ile Seçilmiş Dünyanın En İyi 10 Adası

0
1012
görüntülenme
Mauritius
Mauritius

1Java, Endonezya

Java, Endonezya

Java Adası, Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın da üzerinde bulunduğu bir adadır. Java Adası Endonezya tarihinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapması açısından tarihi bir öneme sahiptir.

2Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. Bali ayrıca Endonezya’nın en turistik adasıdır. Dans, heykelcilik ve resim gibi sanat dalları gelişmiştir.

3Lombok, Endonezya

Lombok, Endonezya

Lombok, Endonezya’nın Batı Nusa Tenggara bölgesinde bir adadır. Küçük Sunda Adaları diye adlandırılan adalar topluluğundandır. Bali’den Lombok Boğazı ile ayrılır. Yüzölçümü 4,725 km²’dir. Adanın en büyük şehri ve başkenti Mataram’dır.

4Maldivler

Maldivler

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülmektedir.

5Waiheke Adası, Yeni Zelanda

Waiheke Adası

Waiheke, zümrüt sularıyla, sessiz beyaz kumlu plajları ve üzüm bağlarıyla dolu tropikal bir adadır.

6Palawan, Filipinler

Palawan, Filipinler

Palawan, Filipinler’in güneybatı ucundaki en büyük ada. Uzun ve dar bir ada olan Palawan Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır.

7Mauritius

Mauritius

Mauritius ya da resmi adıyla Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Port Louis’dir.

8Cebu, Filipinler

Cebu, Filipinler

Cebu, Filipinler’in Cebu iline bağlı bir kenttir. Ülkenin en büyük ikinci yerleşim bölgesi olan Metro Cebu’nun merkezi konumundadır.

9Berre, Yunanistan

Berre, Yunanistan

Berre, Yunanistan’ın Güney Ege Bölgesi’ne bulunan bir ada ve belediyedir. Yüzölçümü 196.3 km² olan belediyenin nüfusu 2011 yılı itibarı ile 13,715’tir. Belediyenin merkezi Paroikia’dır.

10Tazmanya, Avustralya

Tazmanya, Avustralya

Tasmanya ya da Tazmanya, Avustralya’nın güneydoğusunda bulunan bir ada. Avustralya’nın bir eyaleti olup, başkenti Hobart en büyük ikinci şehri ise Launceston’dur.

  Dünyanın Sonundaki Ada: Tristan Da Cunha
Paylaş

Bir Cevap Yazın