Didim’de Mutlaka Görmeniz Gereken Antik Kentler

0
1610
görüntülenme
Milet Antik Kenti
Milet Antik Kenti

Ege’de birçok şehir tarihe ışık tutan mimarileri ve antik kentleri  günümüze kadar taşıyor. Tatil amaçlı ya da gezi için yolunuz Aydın’a düştüğünde doğal güzelliklerine ve tarihi izlere  ayak basmadan dönmeyin. Tatil sırasında kalacağınız otele karar veremiyorsanız Didim Pansiyonları seçeneklerine göz atabilirsiniz.

1Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti

Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan Milet Antik Kenti merkeze oldukça yakın bir bölgede yer alıyor. Milet’e ulaşmak için kendi aracınızla geziye çıkmanıza gerek yok. Şehir için minibüslerle kolayca alana ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra antik kent yakınlarındaki Millet Müzesini ve antik tiyatroyu  da ziyaret edebilirsiniz.

2Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti eski kazılarda ortaya çıkmış ve günümüzde varlığını sürdüren nadir yapılardan biri. Yarım kalmış bir yapıyı andıran bu antik kentin incelemelerde gerçekten de yarım kalan bir Helenistik tapınağı olduğu anlaşılıyor. Didyma Antik Kenti’ne akşam saatlerinde giderseniz eşsiz gün batımına şahit olabilirsiniz.

3Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Tarihe baktığınızda her Tanrı’nın bir simgeyle anıldığını görüyorsunuz. Aşk, şarap ,denizler tanrısı gibi adlandırmalar yer alıyor. Apollon Tapınağı’na adını veren Apollon ise ışık ve güneş Tanrısı olarak biliniyor. Bölgeye gitmeden önce tapınak hakkında kısa bir araştırma yaparsanız, bu tarihi dokunun anlamını daha derinlerde hissedebilirsiniz.

4Priene Antik Şehri

Priene Antik Şehri

İyonlar tarafından kurulan Priene Antik Şehri zamanında savunma amacıyla kurulmuş ve günümüzde tarihe tanıklık eden yapılardan biri. Güçlü surları bin yılı aşkın süredir ayakta kalmaya devam ediyor.  Ücretli olarak ziyaret edilen bu yapıyı yılın her mevsiminde görebiliyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken kısım yaz ve kış saatlerinde değişen ziyaret zamanları.

5Heraklia Antik Kenti

Heraklia Antik Kenti

Heraklia Antik Kenti Latmos Körfezi üzerine inşa edilen bir yapı. Zamanla alüvyonlarla kapandığı için günümüzde Bafa Gölü üzerinde yer alıyor. Pek ziyaretçisi bulunmayan bu yapıyı giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

6Myus Antik Kenti

Myus Antik Kenti

Didim’in merkezine 43 km uzaklıkta olan bu yapı Avşar Köyü sınırları içinde bulunuyor. Geçmişten günümüze ulaşan tek parçası bu kaleden ibaret. Didim hakkında farklı şeylere ihtiyaç duyarsanız, Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın