Seyahat Ederken Dil Engeline Takılmamanız İçin 8 İpucu

0
695
görüntülenme
Seyahat Ederken Dil Engeline Takılmamanız İçin 8 İpucu
Seyahat Ederken Dil Engeline Takılmamanız İçin 8 İpucu

Yabancı bir ülkeye giderken hepimizin en çok kaygılandığı konu gideceğimiz ülkenin dilini bilmemek olmuştur. Dil engeli yüzünden birçok insan yurtdışına çıkma konusunda kendine güvenemiyor ve vazgeçip ülke içinde tatil yapmayı tercih ediyor.

Yurtdışına seyahat etmenin diğer kültürler hakkındaki farkındalığınızı arttırdığını ve dilin bir ülkenin kültürünün parçası olduğunu defalarca duymuşsunuzdur. Ancak, her ziyaret ettiğiniz ülkenin dilini öğrenmeniz her zaman mümkün değildir. Bildiğiniz diller gideceğiniz ülkede konuşulmuyorsa bu durum sizi korkutmasın. İletişim kurmak özellikle yabancı bir ülkede bulunduğunuzda oldukça önemlidir, etrafta dolaşmanıza, alışveriş yapmanıza, kültürünü anlamanıza ve hizmetlerden faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Peki gittiğiniz ülkenin yerlileri bildiğiniz dili konuşmuyorsa nasıl iletişim kuracaksınız?

Genel tavsiyelerden biri, yanınızda bir sözlük götürmek ve ülkenizden ayrılmadan günlük hayatta kullanacağınız kelimeleri ve kelime öbeklerini öğrenmek olmalı. Güvenilir bir sözlük götürmek çok işinize yarayacaktır, fakat dijital çağdayız, yardımını görebileceğiniz ücretsiz online çeviri araçları da çok işinize yarayacaktır. İşinize yarayacak birçok kelime, kelime öbekleri, işaretleri ve daha fazlasını çevirebileceğiniz araçlar mevcut. Aynı zamanda, en popüler turistik yerleri, müzeleri kısacası gezilebilecek yerleri de internetten yorumlarını okuyarak bulabileceğiniz araçlarda mevcut.

Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler;

Hedef Tercüme Bürosu yetkilileri ile yaptığımız röportajda dil engeli olan yurttaşlarımızın, yurtdışına çıkarken genel olarak rastladığı sorunların başında apostil işlemleri ve noter tasdik onayları olduğunu vurguladı. Bu konuda profesyonel tercüme hizmeti almak gerektiğinin altını çizdiler.

Sizler için sıralamış olduğumuz 8 ipucuyla yabancı diliniz olmadan bile tatil yapabileceksiniz!

1. İşaret Dilini Kullanmaya Çalışın.

İşaretlerle anlaşmak bazı kelimelerden daha etkili olabilmektedir. Ayrıca verilmek istenen bir mesajı daha hızlı bir şekilde iletebilmenizi sağlayan çok basit bir yoldur. Örnek verecek olursak hepimizin bildiği gibi restoranların menülerinde servis ettikleri yemeklerin resimleri mevcut olmaktadır. Sipariş verirken istediğiniz öğeyi işaret etmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Haritadaki diğer mağazaları veya hedefinizde olan yerleri öğeleri de işaret etmek kolayınıza gelecektir. Bu sayede turistik mekanlara gidebilir veya alışveriş yapabilirsiniz.

Her yerde durum aynı olmasada yerliler yabancı turistler için genelde yardımcı olmayı severler. Daha önceden araştırarak yerel halka nasıl hitap edebileceğinizi onlardan nasıl yardım alabileceğinizi öğrenerek bir çok sıkıntıyı da yerel halktan aldığınız yardımlarla böylelikle halledebilirsiniz. Yerel halktan uzak durmayın.

İşaret dilini kullanırken yapılacaklar ve yapılmaması gerekenleri unutmamak oldukça önemlidir. Mesela Bulgaristan’da başınızı sallamanızın “evet”, ABD‘de ise tam tersi olarak “hayır” anlamına geldiğini bilmeniz gerekir. Yani ziyaret edeceğiniz ülkenin işaretleme protokollerini de gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

2. Dünya Dili Matematik!

Matematik evrensel bir dildir. Fiyat etiketlerinde yazanlar tamda okuduğunuz anlamı taşımaktadır. Böylece satın almak istediğiniz veya tükettiğiniz ürünlerin miktarlarını hesaplamanız sizi yormayacaktır. Sayıların yerel telaffuzlarını ezberlemek yerine, sayıları göstermek için el hareketleriniz kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

3. Gps ve Çevrimdışı Haritaların Nimetlerinden Faydalanın

Gittiğiniz birçok mekanda internet olacaktır fakat, Wi-Fi’ın mevcut olmadığı bölgelerde de bulunabilirsiniz. Seyahat etmeden önce programınıza dahil olan yerlerin haritalarını indirip gerekli anlarda kullanabilirsiniz. Gps, internet olmadan çalışmayacak olsa bile, anladığınız dilde indirdiğiniz çevrimdışı haritalarla gezinebilir yolunuzu bulabilirsiniz. Çevrimdışı haritalardan nasıl faydalanacağınızı öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

4. Çeviri Araçlarını Etkin Kullanın!

Çevrimiçi çeviri araçlarının çoğu telaffuzda iyi sayılmazlar. Genellikle bir dilin doğru nüanslarını sağlamada yetersiz kalırlar. Karmaşık ve uzun cümleler için uygun olmayabilir ancak her ihtimalde bir çeviri aracı ve sözlük en azından kısa ifadelerin tercümesinde yararlı olabilir.

5. Kültürel Görgü Kurallarını Unutmayın!

Ziyaret ettiğiniz ülkenin kültürlerini ve geleneklerini incelemiş olsanız bile, hata yapma olasılığınız hala yüksektir. Ne kadar hazırlık yaptığınızın önemi yok, ne yapmanız gerektiğini veya ne söyleyeceğinizi bilmediğiniz anlar olacaktır. Durum böyleyken bile unutmamanız gereken en önemli kural nezaket.

Nezaket göstermek, gergin durumların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Yerliler dilinizi bilmese de ortak sıcak bir gülümsemeye karşılık vereceklerdir. İki tarafta kendi dilini kullanıyor olsa bile evrensel olarak anlaşılabilecek kelimeler vardır. “Teşekkür ederim”, “özür dilerim”, “lütfen” gibi kelimeler ingilizce olarak dillendirildiğinde evrensel olarak anlaşılabilmektedir.
Fakat bunları ziyaret ettiğiniz ülkenin yerel dilinde söylemeyi öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

6. Sözlük Hayat Kurtarabilir

Yerel dili sınırlı kelimede öğrenmiş olsanız bile konuşurken tereddüt etmemek için yanınızda sözlük bulundurmalısınız. Doğru telaffuz edemeseniz bile yerel halktan tekrarını duyarak öğrenebilirsiniz. Böylelikle kendinizi de geliştirmiş olacaksınız.

7. Kağıt ve Kalemsiz Gezmeyin!

İletişim kurmanın en basit yollarından biri kağıt ve kalem kullanmaktır. Cep telefonunuzu unuttuğunuzda, şarjınız bittiğinde veya wifi’ın olmadığını düşünün. Sözlüğünüz de yok. Ne yapardınız?

Her zaman yanınızda kağıt ve kalemin bulunması önemli bir ayrıntıdır. Gitmek istediğiniz adresi yazabilirsiniz hatta belki de ne yemek istediğinizi veya ihtiyacınız olan şeyi kağıda çizerek anlaşabilirsiniz.

8. Yeni Arkadaşlar Edinerek Birbirinize Kendi Dilinizi Öğretin!

Yeni öğrenilen bir dili pekiştirmeniz için genelde o dili hayatınızın içine almanız tavsiye edilir. Böylece pratik yaparak daha hızlı ve daha iyi öğrenmiş olacaksınız. Sizin dilinizi öğrenmek isteyen ve kendi dilinide öğretmekten çekinmeyen bir yerel arkadaş bulacaksınızdır. Özellikle üniversite öğrencileri bu konuda istekli olabiliyorlar.

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın