Şeker Hastalarının Yemesi ve Yememesi Gerekenler Besinler Nelerdir?

0
515
görüntülenme
Şeker Hastalarının Yemesi ve Yememesi Gerekenler Besinler Nelerdir?
Şeker Hastalarının Yemesi ve Yememesi Gerekenler Besinler Nelerdir?

Şeker yani diyabet hastalığı, dünya genelinde insanların en çok mücadele ettikleri hastalıklar sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Şeker hastalığı hayat kalitesini ciddi oranda düşürmesine rağmen eğer bu hastalığa yakalanmış olan kişi yemesine içmesine dikkat edecek olursa hastalığın tüm olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir. Bu hastalık ile mücadele içerisinde olan kişilere yardımcı olmak adına sizlere şeker hastalarının yemesi ve yememesi gerekenler nelerdir konusunda bilgi vereceğiz. Aslında doğru olarak bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu makalemizi okuyunca anlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Halk arasında şeker hastası olan kişilerin kesinlikle şeker tüketmemesi gerektiği konusunda bir bilgi yer alsa da bu bilginin yanlış olduğunu bilmenizi isteriz. Şeker hastalarının şeker dahil olmak üzere her şeyi yemesinde bir sakınca yoktur ancak tüketilen şeylerin ölçülü bir şekilde yenilenmesi gerekmektedir. Eğer şeker hastasıysanız aşırıya kaçmamak koşulu ile gönlünüzden geçen her şey tüketebilirsiniz.

Şeker oranı aşırı derecede yüksek olan ve bundan dolayı insülin kullanan bir hastaysanız doktorunuzun verdiği diyet listesini harfiyen uygulamalısınız. Ayrıca insülin alan kişilerin ara öğün nerede dikkat etmesi gerekmektedir. Hiçbir şekilde ara öğünlerinizi kaçırmamaya özen gösterin.

Şeker hastalarının hiçbir şekilde aç kalmaması ve öğünlerini kesinlikle atlaması gerekmektedir. Her ne olursa olsun öğünlerinizi asla atlamamaya özen gösterin. Yemek yeme saatlerinizi bir düzene sokun. Elinizden geldiğince her gün aynı saatte yemek yemeye çalışın. Düzenli olarak yemek yemeniz kan şekerinizin dengelenmesini sağlayacaktır.

Şeker hastaları kilo almaya müsait olan kişilerdir. Şeker hastasıysanız ve hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız menülerinizde yer alan yiyeceklerin yağ oranlarının düşük olmasına hatta yağsız ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Şeker hastalığı en çok böbrekleri etkilemektedir bundan dolayı şeker hastalarının gün içerisinde minimum bir buçuk litre su tüketmesi gerekmektedir. Tüketeceğiniz diğer içecekler suyun yerini tutmaz. Bundan dolayı özellikle suyu tüketmeye özen gösterin.

  Kanser Olmayan Canlılar ve TP53 Geni

Tuz tüketmeyi seven bir kişiyseniz tuzlu yiyecekleri öğelerinizden çıkarın. Aşırı tuz tüketimi kan şekerinin artmasına ve diyabet sorunlarınızın ciddi anlamda kendisini göstermesine neden olur. Hazır gıdalar diyabet hastalarının sıkıntılarının ciddi anlamda artmasına neden olur. Bu nedenden dolayı hazır gıdaları tüketmek yerine elimizden geldiğince evde yapılan yemekleri yemeye özen gösterin.

Paylaş

Bir Cevap Yazın