Kurtarıcı İsa Heykeli

0
4590
görüntülenme
Kurtarıcı İsa Heykeli - Rio de Janeiro, Brezilya
Kurtarıcı İsa Heykeli - Rio de Janeiro, Brezilya

Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro, Brezilya’daki Corcovado Dağı‘nın tepesinde bulunan bir heykeldir. Gerilmiş kollarıyla İsa’yı tasvir eden heykel, Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından tasarlanmış ve Heitor da Silva adında Brezilya’dan bir mühendis tarafından yaptırılmıştır. Yüzü, bir Rumen heykeltıraş olan Gheorghe Leonida tarafından şekillendirilmiştir. Resmi olarak 1931’de halka açılmıştır. 30 m boyundaki devasa heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığındadır. Yalnızca başı 3,75 m yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Mesih Kurtarıcı Heykeli bir Hıristiyan sembolü ve Brezilya’da kültürel bir simgedir.

Yağmur ve rüzgar heykel taş fayanslarının bir kısmını yıprattığı için onarım ve yenileme gerekmektedir. Heykel üzerinde 1980’de büyük bir temizlik de dahil olmak üzere birkaç periyodik onarım ve tadilat gerçekleştirildi. 2003 yılında heykelin çevresindeki platformlara kolay erişim sağlamak için birkaç yürüyen merdiven, yürüyüş yolu ve asansör kuruldu. 2006 yılında 75. yıldönümünü kutlamak için üstünde bir şapel kuruldu. 2010 yılında, restorasyonu Dünya Kupası oyunları hazırlığının bir parçasıydı ve bir mantar kabuğunun giderilmesi ve çatlakların ve aydınlatma sisteminin onarılmasını içeriyordu. Güçlü rüzgar ve erozyon ile yıldırım çarpması düzenli bakımını gerekli kıldı.

7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası‘ndan biri olarak seçilmiştir. 21 finalistin yer aldığı ilk listeden yedi final listesinin oylanmasında 100 milyondan fazla insan katıldı. Yarışma New Open World Corporation tarafından desteklendi.

  En Fazla Youtube Kullanıcısına Sahip Ülkeler

1 Yorum

Bir Cevap Yazın