Sadabad Paktı Nedir, Kimler Arasında ve Ne Zaman İmzalanmıştır?

0
2147
görüntülenme
Sadabad Paktı Nedir, Kimler Arasında ve Ne Zaman İmzalanmıştır?
Sadabad Paktı Nedir, Kimler Arasında ve Ne Zaman İmzalanmıştır?

1934’ten itibaren başlayan İtalya tehdidi, Türkiye’yi Orta Doğu’da Balkan Antantı’na benzer bir ittifak kurmaya yöneltti. Diğer taraftan Türkiye bu birlik sayesinde, bölge ülkeleri üzerindeki Sovyet etkisinide azaltmayı düşünüyordu.

Orta Doğu’da ortak bir savunma sistemi kurulması teklifi, ilk kez İran’dan geldi. Bu teklif üzerine 8 Temmuz 1937 tarihinde Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında Sadabad Paktı imzalandı. Böylece Orta Doğu’da ilk kez dört devlet bir saldırmazlık ve iş birliği antlaşması imzalamış oluyordu.

Sadabad Paktı’na göre taraflar, birbirlerinin sınırlarına saygı gösterecek ve aralarındaki ilişkileri geliştirecekti. Ayrıca üye devletler, birbirlerinin iç işlerine karışmayacak, çıkarlarını ilgilendiren uluslararası sorunlarda birbirlerine danışacak ve karşılıklı uyuşmazlıkları Milletler Cemiyetine havale edeceklerdi.

Sadabad Paktı, beş yıllığına imzalanmıştı. Bupakt ile Türkiye, doğusunda bir güvenlik sistemi oluşturuyor, Balkan Antantı’yla birlikte bölgede barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulunmuş oluyordu.

  Suya Gömülmüş Şehirler
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın