Tütün ve Sigaranın Sağlığa Zararları

0
1667
görüntülenme
Tütün ve Sigaranın Sağlığa Zararları
Tütün ve Sigaranın Sağlığa Zararları

Sigara, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır.

Sigarada asıl bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir. Sigara o kadar zararlı bir maddedir ki sadece içeni değil, içen kişilerin yanında bulunanları da etkiler. Sigara içilen bir ortamda sigara içmeyenlerin durumu ‘‘pasif içicilik’’ olarak adlandırılır. Pasif içici olmanın etkileri; sigara dumanına maruz kalmanın zamanı, yoğunluğu ve sıklığına göre değişmektedir.Özellikle çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır. Her yıl milyonlarca insan tütün dumanından kanser, kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yakalanmaktadır. Sigara içenlerin alışkanlıklarından vazgeçmemeleri için birçok bahanesi vardır. Kimi dumanı içine çekmediği için kimi de günde birkaç sigara içtiği için sağlıklarının güvende olduğunu düşünür ki bu düşünce oldukça yanlıştır.

Sigaranın Yol Açtığı Sağlık Sorunları

  • Kalp ve damar hastalıklarına,
  • Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına,
  • Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felce,
  • Midede gastrit, ülser ve mide kanserine,
  • Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanserine,
  • Ağız kokusu ve dişlerde sararmaya,
  • Gebelikte erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar.
  Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir, Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın