Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
434
görüntülenme
Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri diğer kanser türlerinde olduğu gibi ilk etapta kendisine has belirtileri göstermez. Mide kanseri vakası ilerledikçe mide bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelir. Ayrıca hastalıkla mücadele eden kişi kısa süre içerisinde zayıflar. Birçok vakada dışkıdan kan geldiği de gözlemlenmiştir. Kanınızda aşırı şişkinlik varsa ve yemek yemekte ciddi anlamda zorlanıyorsanız, yutkunurken birtakım problemler oluşuyorsa mide kanserinden şüphelenerek alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gözlemliyorsanız hemen panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü mide ülseri gibi birçok hastalık mide kanseri ile aynı belirtileri göstermektedir. İlgili sorunların neyden ileri geldiğini tespit etmek adına gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ilgili sorunların neyden kaynaklandığını öğrenmeniz mümkün. Aileniz içerisinde daha önceden mide kanseri ile mücadele etmiş bir kişi varsa sizlerinde mide kanseri olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden yıl içerisinde en az bir defa olmak koşuluyla kanser taraması yaptırmanızda fayda var.

Mide kanseri belirtileri ilk etapta kendisine ciddi anlamda göstermediğinden dolayı ilgili rahatsızlık genelde ilerleyen dönemlerde fark edilmektedir. Mide kanserinin ilerleyen dönemlerinde gözlemlenen çok sayıda belirtisi bulunmaktadır. Makalemizin devamından bugüne kadar gözlemlenmiş olan tüm mide kanseri belirtileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dışkıda kan görülmesi

Mide kanseri olan kişilerde ilerleyen dönemlerde en çok gözlemlenen sorun dışkıda kan olmasıdır. Dışkıda kan görülmeye başlandığı zaman dışkı koyu kahverengi bir hal alır. Bu tip durumlar genelde insanlar panik haline girer. Alanında uzman doktorlar hemoroit ve mide ülseri gibi sorunlarda dışkıda kan görülebileceğini belirtmektedir. Bu nedenden dolayı dışkıda kan meydana geldiği zaman hemen mide kanseri olduğunu düşünmeyin. Olayın neden kaynaklandığını tespit etmek adına alanında uzman doktorlara giderek muayene olmanızda fayda var. Dışkıda kan görülmesi hastalığın engellemiş safhalarında meydana gelmektedir.

  Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısının gözlemlenmesi

Mide de meydana gelen ağrı mide kanserinin en çok gözlemlenen belirtileri arasında yer almaktadır. Birçok kişi meydana gelen ağrı nasıl olsa geçer düşüncesine kapıldığından ötürü doktora gitmemektedir. Bu tarz düşünen kişilerden dolayı mide kanseri vakalarının çok geç dönemlerde tespit edildiği biliniyor. Mide kanseri sonucunda meydana gelen mide ağrıları genel olarak midenin üst kısmında meydana gelir. Midenin üst kısmında süreğen şekilde devam eden ağrılar varsa en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda var.

Mide bulantısı ve kusma görülmesi

Mide kanseri ile mücadele eden kişilerde uzun soluklu mide bulantıları meydana gelmektedir. Mide bulantısının neden oldu kusma vakaları genelde tekrarlayan nitelik taşımaktadır. Nedensiz bir şekilde sürekli olarak istifra ediyorsanız mide kanseri olabileceğinizi aklınıza getirin ve en kısa zaman içerisinde bir doktora görünün. Mide kanseri erken dönemde teşhis edilirse hastalıktan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın