Mama Sandalyesi Seçimi: Mama Sandalyesi Özellikleri Nasıl Olmalı?

0
211
görüntülenme

Bebekler, 6. aylarını doldurduklarında ek gıdaya geçiş süreci başlar. Ek gıdaya geçişte bebeğin dik oturuyor olması gerekir. Bu nedenle anne babalar, bebekleri için en uygun mama sandalyesi arayışına girer. Peki, mama sandalyesi ne zaman kullanılır ve nasıl seçilir?

Mama Sandalyesi Ne Zaman Kullanılır?

Bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmesi önerilir. 6 ayını tamamlayan bebekler doktor kontrolünde, sağlıklı ve gelişimlerine uygun yiyeceklerle yavaş yavaş ek gıdaya geçebilir. Ek gıdaya geçiş için önemli kriterlerden biri bebeğin beslenme sırasında dik oturuyor olmasıdır. Bebekler genelde 6-9 ay arasında bir dönemde desteksiz dik oturmaya başlar. Bu nedenle ek gıdaya geçiş döneminde mama sandalyesi kullanımı, güvenlik açısından son derece önemlidir.

Mama sandalyesi, ek gıdaya geçiş sürecinin olmazsa olmazları arasındadır. Ek olarak mama sandalyesine geçiş, bebeğin ailesiyle birlikte masada oturma ve yemek yeme bilinci kazanmasına da yardımcı olur. Mama sandalyesi tavsiyeleri genellikle ürünün malzemeleri, bebeğin gelişimine uygun tasarımı, sırt ve oturma alanlarının konforu gibi pek çok noktaya dikkat edilerek yapılır.

  1. ayla birlikte algıları daha da açılan bebekler, besinlere dokunmak ve onları hissetmek isteyebilir. Mama sandalyesi, bebeklerin besinleri duyusal olarak keşfetmelerine ve kendi başlarına yemek yemeyi öğrenmelerine de yardımcı olur. Sonuç olarak bebekler için mama sandalyesi kullanımı yaklaşık olarak 6. aydır. Ancak her bebeğin gelişimi aynı olmadığından bu noktada bir uzmana danışmak en doğrusudur.

Mama Sandalyesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerde ek gıdaya geçişle birlikte mama sandalyesi arayışında olan ebeveynler, seçim sürecinde sandalyelerin bazı özelliklerine dikkat etmelidir. Mama sandalyesi seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler şunlardır:

  1. Mama sandalyesinin emniyet kemerli olması bebeğinizin güvenliği açısından oldukça önemlidir. İstenmeyen bir kaza yaşamaması için yaklaşık 9 ay civarı tutunarak ayağa kalkmaya başlayan bebeğiniz mama sandalyesinde oturduğu sürece emniyet kemerini takmalısınız.
  2. Mama sandalyesi ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Kademeli mama sandalyesi modellerini her türlü yemek masası ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Mama sandalyesi ayak desteği ayarlanabilir olursa bebeğinizin boyuna göre ayarlama yapabilirsiniz.
  3. Masalı mama sandalyesi seçerken tepsi kısmının çıkarılıp bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece hem mama sandalyesi tepsisi temizliği kolaylaşır hem de istediğiniz hijyeni sağlayabilirsiniz.
  4. Mama sandalyesinin sırtlığının yumuşak ve geniş bir yapıda olması önemlidir. Böylece çocuklar rahat bir şekilde yemeklerini yiyebilirler.
  5. Sırt kısmı kademeli şekilde yatabilen mama sandalyesi modellerini sadece beslenme saatlerinde değil, dinlenme ve aktivite sırasında da kullanabilirsiniz.
  6. Mama sandalyesi özellikleri arasında kolayca katlanması, katlandığında az yer kaplaması, tekerlekli olması ve bu sayede ev içinde rahatlıkla taşınabilmesi gibi detaylara da dikkat etmek gerekir.
  7. Chicco’nun pratik yükseltici mama sandalyesi modelleri her yerde kolay kullanım imkanı sunuyor. Siz de sık sık seyahate, restorana ya da misafirliğe gidiyorsanız yükseltici mama sandalyeleri ile ev dışında da bebeğinize alıştığı konforu sunabilirsiniz.

Kaliteli malzemeleri ile uzun yıllar kullanım imkanı sunan, bebeğin gelişimine ve büyümesine uyum sağlayan Chicco mama sandalyesi ürünleri ile bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Siz de şimdi bebeğiniz için ayarlanabilir sırtlık özelliğiyle konforlu bir yemek yeme keyfi sunan mama sandalyesi modellerine göz atmayı unutmayın!

Paylaş

Bir Cevap Yazın