Liyakat Nedir?

0
379
görüntülenme

Son dönemlerde siyasi parti liderlerinin birbirleri ile yaptıkları konuşmalarda çok fazla dillendirdikleri, bununla birlikte iş hayatında da çok sık karşımıza çıkan liyakat kavramı, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Liyakat nedir konusunu ilk başta ele alacak olursak, mesleki kademelere göre kişilerin uygunluk durumlarının sorgulanması, bir kişinin bir işe ne kadar uygun olduğu konularında bu kavramın kullanıldığından söz edebiliriz.

Liyalat kavramından yola çıkarak hareket eden şirketler, adayların geçmiş dönemdeki çalışmalarını dikkate almakta, bununla birlikte yeni iş başvurusu için adayların eğitim durumu, deneyim ve performans gibi farklı alanlarda değerlendirilmesine tabi tutulmaktadır. Liyakatsizlik ise, bu kavramlara göre değerlendirmelerin olumsuz sonuçlanması ve kişinin bir işe tam anlamı ile uygun olmaması şeklinde yorumlanmaktadır.

Liyakat Kavramları Nelerdir?

Liyakat nedir konusunda yukarıda da belirttiğimiz gibi, adaylar ya da bireyler farklı kavramlara göre değerlendirilmektedir. Bu kavramları ele aldığımız zaman; şu sıralamayı yapmamız doğru olacaktır.

  1. Eğitim: Bir iş söz konusu olduğu zaman kişilerin ilk olarak bu işe uygun bir eğitim alıp almadıklarına bakılmaktadır. Buna en güzel örnek, satış ve pazarlama sektörü örnek olarak gösterilebilecektir. Öğretmenlik ile ilgili bir eğitim alan kişinin elbette satış ve pazarlama alanında çalışması mümkündür. Ancak, satış ve pazarlama konusunda bir eğitim almamış olması, işveren tarafından olumsuz olarak değerlendirilecektir.
  2. Deneyim: Kişiler eğitim durumunu tamamladıktan sonra, bu alanda herhangi bir deneyime sahip olup olmadıkları konusunda değerlendirilecektir. Bir ya da birkaç yıllık deneyim sahibi olan adaylar burada daha avantajlı olacaktır.
  3. Performans: Adayların burada diğer adaylara oranla ne kadar girişken oldukları ya da ne kadar çaba gösterdiklerine bakılmaktadır.
  4. Diğer Farktörler: Bu alan, son derece geniş tutulabilecektir. Kişilerin referanslarından ziyade, sektörde kendilerini ne kadar geliştirdiklerine, ekstra olarak aldıkları eğitimlere ya da sertifikalara burada bakılmaktadır.

Görüldüğü gibi liyakat nedir konusunda, kişilerin incelemesi gereken 5 ayrı durum bulunmaktadır. Bu durumlara göre kişilerin liyakat kavramını tamamlayıp tamamlamadıkları açık bir şekilde görülecek ya da kişiler bu durumları göz önünde bulundurarak doğrudan kendi uygunluklarını sorgulayabilecektir.

Alıntı yapılan site: https://onedir.net

Paylaş

Bir Cevap Yazın