Lingua Franca Nedir?

0
4061
görüntülenme
Lingua Franca Nedir?

Lingua franca, farklı etno-dil kökenli insanlar arasındaki iletişim için kullanılan bir köprü dilidir.

Ortak dil, farklı dillerinde insanlar arasındaki etkili iletişim sağlamak için kullanılan bir dili tanımlamak için kullanılan terimdir. Lingua Franca insanlık tarihinde ticari, dini ve diplomatik amaçlar için kullanılmıştır.

Tarihçe

Lingua Franca” teriminin kaynağı, tüccarlar ve haçlılar tarafından Doğu Akdeniz’de kullanılan bir dil veya jargonu tanımlamak için kullanıldığı Orta Çağ‘a kadar uzanır. Bu terim, adların, sıfatların ve fiillerin değişmez biçimlerinin kullanımını içermektedir. “Lingua” ve “Franca” terimlerinin kombinasyonu “lingua” doğrudan “dile” çevirirken, ” franca ” doğrudan Bizans İmparatorluğu döneminde Batı Avrupa’dan Avrupalıları tanımlamak için kullanılan “Franks” anlamına gelir. Lingua franca, bölgede Rönesans dönemi boyunca ve 18. yüzyılın başlarına kadar yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda bölgenin ticaret ve deniz ticaretinde ana konuşmacılar İtalyanca konuştuğundan, italyanca birçok yabancı dil ve cümle içeren dilde, dil Fransızca’nın birincil bileşimiydi. Eski Fransızca, Oksit, Arapça, Yunanca, Türkçe ve Portekizce olan kelimeler, iç fransadan oluşan diğer dillerdir.

Lingua Franca Özellikleri

Yabancı dil tüm dünyada birçok formda ve çeşitte var olmakla birlikte, hepsi birkaç ortak özelliği paylaşmaktadır. Yabancı dilde bir özelliğin ayırt edici bir özelliği, dil ve dil özelliklerinin dilsel yapısıyla değil, işlevselliğiyle tanımlanmasıdır. Yerel bir dil olarak kullanan topluluk dil bilim sınırları içinde sınırlı bir dil dilinden farklı olarak, dil Franca dilin ana dilini belirleyen cemaatlerin coğrafi, kültürel veya dil bilim sınırları içinde sınırlandırılmamıştır. Tüm lingua franca, aksi takdirde hiç bağlantılı olmayacak farklı kültürleri, uygarlıkları ve dinleri birbirine bağlayan dil köprüsü olarak kullanılır.

Lingua Franca Örnekleri

Lingua Franca, antik çağlardan beri kültürleri insanlık tarihi boyunca bağlamak için kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde, imparatorluğun karşısında kullanılan lingua franca, Koine Yunanca ve Latince’dir. Aramic’in Batı Asya’daki dil ve dil olarak kullanılması birkaç yüzyıl boyunca varoldu ve birçok krallık ve imparatorlukta kullanıldı. Doğu Afrika’da kıyı ticareti, kıtanın anakarasından ve Asya’dan çekilmiş farklı kültürleri bir araya getirdi. Tüccarlar, Swahili’yi, birbirlerini anlamalarını sağlayan bir dil olarak kullandılar. Bir ingilizce franca’nın en modern örneği, tüm dünyada kullanılan ve modern dünyadaki tartışmasız birincil yabancı dili olan İngilizce’dir. Yaygın olarak kullanılan diğer lingua franca, İspanyolca, Hintçe, Portekizce, Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca içerir.

  Dünyadaki En Eski Dinler Hangileridir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın