Libya Ülke Profili

0
403
görüntülenme
Libya Ülke Profili
Libya Ülke Profili

Kuzey Afrika ülkelerinden olan Libya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup esas halkı Berberiler diye tanınan ırktan gelmektedirler. Tarihte Romalılar ve Araplar tarafından işgal edilen ülke Osmanlılara, 1911 yılına kadar Trablusgarp adı altında bağlı kalmıştır. Önce İtalya daha sonra da Fransa egemenliğinde kalmış 1951 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.  Karadan doğu komşusu Mısır,  batı komşusu Cezayir ve Tunus, güney komşusu Çad ve Nijerya ve güneydoğuda Sudan ile çevrilidir. Kuzey kısmı Akdeniz ile yarım ada şeklindedir.  Bingazi,  Tobruk, Fizan, Misurata ve Trablus illeri dünyaca tanınmıştır. Büyük Sahra Çölü Libya sınırları içerisindedir. Nefusa Dağı en yüksek dağ konumundadır. Ülkede çöl iklimi görülmektedir.

Gelir Kaynakları

Petrol ve petrol ürünleri Libya’nın ana gelir kaynağını oluşturmaktadır.  Doğal gaz ikincil gelir kaynağını oluşturmaktadır Libya ekonomisinin. Tarım ve hayvancılık, balıkçılık, el sanatları ve dokuma ve inşaat sektörü ve turizm diğer gelir kaynaklarıdır. Libya dünya ekonomisinde 74.  sırada yer almaktadır. Kişi başı milli gelir 18. 000 dolar civarıdır.

Libya petrol ve petrol türevleri ihraç ederken,  inşaat malzemelerinden demir-çelik ve aksamları,  çimento, klima, buzdolabı, mobilya, elektronik malzemeler, maden makinaları, taşların işlenmiş aksesuarları, prefabrik malzemeler, plastik borular ve alüminyum ithal etmektedir.  Libya’nın Almanya,  İtalya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri yanı sıra Çin, İspanya ve Türkiye ile dış ticaret ilişkileri yoğundur. Sigara dışında gümrük vergisi alınmaması ticareti hızlandırmıştır.

Sosyal ve Siyasi Yaşam

Yaklaşık 5 milyonluk nüfusunun çoğunun Arap olması sebebiyle Arap kültürü ağır basmaktadır. Ülkenin resmi dili Arapçadır. Kıyı şeridinde yerleşke daha yoğundur. Başkenti Trablus insan yoğunluğu çok olan merkezlerdendir. Ülkenin doğu kısımları çöl ve vahalardan oluşmaktadır. Halkın çoğunluğu Sünni Müslümandır.  Eğitim ve öğretim düzeyi hem ülke genelinde hem de civar ülkelere oranla çok düşüktür. 1956 yılında ilk üniversitesi kurulan ülke 6-12 yaş çocuklar için öğretimi zorunlu kıldı. Basın ve yayının devlet kontrolünde olduğu Libya da toplamda 7 gazete çıkmaktadır. Sağlık hizmetleri de devlet tekelindedir. %30 oranında işsizlik mevcuttur.

Ülke önceleri krallıkla yönetilmiş ve 1960 dan sonra İslami Cumhuriyet olarak yönetilmektedir.  Uygulama da ise Kaddafi yönetiminin ağırlığı hissedilmektedir.  İhtilal Komite Konseyi,  Başbakan ve Bakanlar Kurulundan oluşan yönetimin başı Devlet Başkanlığı statüsüdür.

Libya hakkında daha fazla bilgi için: https://www.plurestravel.com.tr/libya-ucak-bileti

Plures Travel
Adres: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi – EGS Business Park Blokları No: 9
Yeşilköy – Bakırköy İstanbul / Türkiye
T// +90 212 465 33 32
F// +90 212 465 83 36
https://www.plurestravel.com.tr

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın